Po deštích se nyní i ten nejhorší houbař vrací z lesa s úlovkem
06. srpna 2020 - 11:53
„Mějte se na pozoru,“ apelují odborníci z jesenické nemocnice
Nemocnice AGEL Jeseník zdroj foto: R. Miloševská
Po deštích v minulých dnech nosí houbaři z jesenických lesů zaplněné košíky hřibů a hub. Lékaři z Nemocnice Jeseník varují, že sbírat by lidé měli jen hřiby, které dobře znají a nalezeným „kouskům“ by měli věnovat zvýšenou pozornost. Letošní sezónu již museli lékaři hospitalizovat dva pacienty s lehkou otravou z nedostatečně tepelně zpracovaných hub.
V minulých letech šlo dokonce také o otravy těžké. „Mnohdy žasneme, co vše dokážou houbaři sníst. Setkali jsme se i s počínáním, kdy lidé sbírali houby stylem „sním, co v lese najdu“. Přirovnání k ruské ruletě je zde na místě. Příčinou záměny ale přece jenom bývá nejčastěji nepozornost a lehkovážnost při sběru,“ uvádí primář interního oddělení Miroslav Zapletal s tím, že otrava houbami se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, zvracením, malátností, celkovou únavou i halucinacemi.
V začátcích nelze odlišit tyto příznaky od jiné otravy jídlem, léky nebo chemikáliemi. Na možnost otravy houbami proto musí myslet vyšetřující lékař a cíleně se pacienta na požití hub, a to i několik dní zpětně, zeptat. „Největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat, je těžké poškození funkce jater, jež ve své nejtěžší podobě končí selháním jater a smrtí. To je typické pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku,“ upozorňuje primář Miroslav Zapletal.
Další jedovaté houby, například některé holubinky, působí „pouze“ zvracení a průjem za krátkou dobu po snězení.
Při léčbě otravy houbami je důležitý časový faktor - čím dřív je léčba zahájená, tím pro pacienta lépe. „Jestliže vám bude po pozření hub nevolno, vyvolejte zvracení a urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Doneste i zbytky pozřených hub k dalšímu vyšetření. Pokud lidé přijedou do nemocnice včas, tedy zhruba do dvou až tří hodin po tom, co houbu sní, čeká je obvykle výplach žaludku, pak vysoké dávky živočišného uhlí. Propuštěni domů bývají po několika málo dnech. Pokud ale přichází později, pak je může čekat mnohdy i velmi složitá léčba podle toho, o jaký typ otravy houbami se jedná,“ objasňuje primář.
Lidé by měli sbírat hřibovité houby, a to pouze takové, které dobře poznají. To je základní předpoklad, jak se vyhnout potížím. Nejlepší prevencí otrav houbami je jejich dokonalá znalost. Zejména začátečnici by měli konzultovat své nálezy nejen s atlasem hub, ale i se zkušeným sběratelem. Velké opatrnosti je třeba dbát při sběru příliš mladých plodnic. Tehdy nebývají dobře patrny hlavní rozpoznávací znaky a snadno pak dojde k záměně. Vhodný není ani nákup čerstvých ani naložených hub u pochybných prodavačů. Nesmí se jíst ani staré houby a houby nedostatečně tepelně upravené.
Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: Agel - R. Miloševská
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.