Po německých vánočních štolách se v Šumperku jen zaprášilo
31. prosince 2014 - 00:42
Výtěžek z prodeje svátečního pečiva a svařáku obdržel Šumperský dětský sbor
ilustrační snímek zdroj foto:archiv
Téměř šestnáct tisíc korun vynesl letošní prodej vánočních štól a svařeného vína z Bad Hersfeldu. Po obojím se na Točáku jen zaprášilo, výtěžek z dobročinné akce získal Šumperský dětský sbor. „Peníze nám přijdou vhod, protože v příštím roce se chystáme na zájezd na Slovensko,“ pochvaloval si sbormistr Tomáš Motýl.
Štóla je v Německu tradičním vánočním moučníkem, jehož tvar má připomínat Ježíška zabaleného v plenkách. „Uvnitř je zapečené sušené a kandované ovoce, rozinky, mandle a ořechy. Štóla bývá politá máslem a posypaná cukrem, což vytvoří charakteristickou bílou krustu na povrchu. Po upečení se nechává tři týdny uležet, cukrová krusta jí zaručuje dlouhodobou trvanlivost,“ popsala dobrotu Vlasta Vitásková ze Společnosti česko-německého porozumění Šumperk - Jeseníky.
Více než sto kusů tradičního vánočního pečiva z Bad Hersfeldu bylo na šumperském Točáku k mání jen jediný den a vyprodaly se za pouhé čtyři hodiny. „Už před otevřením stála před stánkem fronta. Zakoupenými štólami jsem podělil celou rodinu,“ svěřil se Tomáš Spurný, druhý místostarosta Šumperka. „Lidé moučníky brali po dvou třech kusech, některé z nich posloužily jako dárky,“ popsala svou zkušenost Vitásková.
S myšlenkou nabízet v Šumperku v adventním období vánoční štóly a výtěžek věnovat na dobročinné účely přišel už před lety Karl-Ernst Wiechers, radní z Bad Hersfeldu a předseda Společnosti česko-německého porozumění Šumperk - Jeseníky. „Finanční výnos získává každoročně některá ze šumperských neziskovek. Obdarována už byla Pomněnka, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých, Dětský klíč, Schola Viva, Sbor dobrovolných hasičů Šumperk-Temenice, Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí – Klub Čtyřlístek i folklorní soubor Senioři,“ vysvětlil Zdeněk Brož, starosta Šumperka a místopředseda společnosti.
Zatímco návštěvníci z Bad Hersfeldu nabízeli na Točáku štóly a svařák, Šumperáci v partnerském německém městě prodávali tradiční české vánoční cukroví. Výtěžek získala organizace pečující v Bad Hersfeldu o seniory. „Společnost česko-německého porozumění vznikla počátkem 90. let. Od té doby jsme se v Bad Hersfeldu nechali v mnohém inspirovat. Odkoukali jsme vánoční trhy, které mají v Německu dlouhodobou tradici. Podle tamního vzoru vznikly dřevěné stánky ve tvaru domečků, vytvářející iluzi vánočního městečka. Lullusfest, jenž připomíná zakladatele Bad Hersfeldu, byl předobrazem Slavností města Šumperka,“ vysvětlil Brož.
Autor: red., V. Krejčí
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.