Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 01. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami

01.06.2020 - Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami -...

Počasí

01.06.2020 - Pondělí

Teplota: 19 / 9 - SkoroJasno

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 18 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Počty podvodů s ojetými vozidly neklesají

13. května 2017 - 09:56

Zpět na seznam článků

V loňském roce bylo uloženo 63 pokut přesahující 1,3 miliony korun

Počty podvodů s ojetými vozidly neklesají

ilustrační snímek zdroj: čoi

Česká obchodní inspekce pravidelně kontroluje nabídku a prodej použitých motorových vozidel. V minulém roce provedla 123 kontrol a porušení právních předpisů zjistila při 74 kontrolách, což představuje více než šedesát procent.

Prodejci často používali nekalé obchodní praktiky, kdy informace o vozidlech neodpovídaly skutečnému stavu vozidla. Inspekce uskutečnila některé vybrané kontroly společně se soudními znalci a na základě vypracovaných znaleckých posudků se podařilo odhalit i případ, kdy stav kilometrů vozidla byl snížen nejméně o 120 844 km. „Prodej ojetých vozidel je stále problematický a dochází při něm k používání nekalých obchodních praktik. Vozidla jsou ve velkém množství nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snaží vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady. Dále je často spotřebitel, mylně nebo vůbec, informován o podstatných údajích, které jsou pro něj důležité při koupi ojetého motorového vozidla. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup použitého vozidla, tak si pečlivě zkontrolujte jeho technický stav, stáří, počet najetých kilometrů, počet majitelů, včetně podmínek pro případnou reklamaci,“ řekl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

tabulka zdroj: čoi

Kontroly byly především zaměřené na poskytování pravdivých informací o stavu ojetého vozidla, zejména o počtu najetých kilometrů. „Kontrolovali jsme také povinné poskytování informací při uzavírání kupních smluv, to znamená, o počtu majitelů, zda bylo vozidlo havarováno,“ přiblížil tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

Inspekce při kontrolní činnosti zaznamenala některé mimořádné případy klamání spotřebitele, které se týkaly vozidel se značným rozdílem v počtu deklarovaných a skutečně ujetých kilometrů.

přehled zdroj: čoi

Jednalo se například o vozidlo Škoda Octavia 1,9 TDi 77 kW, které bylo kontrolováno Inspektorátem Jihomoravského a Zlínského kraje.  V nabídce byl uveden stav tachometru 188 000 km, dle ukazatele na palubní desce bylo ujeto 188 384 km (k 25. 8. 2016). Ze znaleckého posudku vyplynulo, že na tomto vozidle došlo k provedení opravy již v únoru 2012 při stavu 309 228 km. Stav kilometrů byl snížen nejméně o 120 844 km.

K dalšímu závažnému zjištění patří uvedení nepravdivého stavu o počtu najetých kilometrů při kontrole Inspektorátu Královéhradeckého a Pardubického kraje. Vozidlo Škoda Octavia 1,9 TDi Tour mělo v době kontroly (22. 8. 2016) na ukazateli palubní desky uveden stav 150 533 km. Soudním znalcem bylo ohledáním a lustrací vozidla v informačních systémech zjištěno, že stav vozidla neodpovídá uváděnému počtu ujetých kilometrů a že k 21. 10. 2013 byl u vozidla evidován stav 249 687 km. Rozdíl v počtu najetých kilometrů činí minimálně 99 154 km.

Kontrolní akce prováděla inspekce ve spolupráci se soudními znalci. „Výsledky znaleckých posudků ve většině případů potvrdily závažné nedostatky při nabídce a prodeji ojetých motorových vozidel. Vzhledem k těmto skutečnostem budeme v kontrolách zaměřených na autobazary pokračovat i v letošním roce,“ dodal mluvčí Fröhlich.

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj: čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.