Podíl nezaměstnaných v kraji klesl na 4,4 procent
13. července 2017 - 10:59
I díky rozběhu turistické sezóny.
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
V České republice bylo nezaměstnaných v červnu nejméně za posledních devatenáct let. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období, kdy nezaměstnanost pravidelně klesá. Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Zároveň se rozběhla turistická sezóna.
Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře a pomocné kuchaře, montážní dělníky, svářeče, řezače plamenem a páječe, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur nebo nástrojáře.
Ke konci června evidovala krajská pobočka UP v Olomouci celkem 19 902 uchazečů o zaměstnání. „Jejich počet byl o 1 043 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl nižší o 5 499 osob,“ uvedl krajský analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník.
Ve všech okresech Olomouckého kraje došlo meziměsíčně k poklesu nezaměstnanosti – nejvíce na Jesenicku (o 9,4 %), naopak nejméně na Přerovsku (o 2,7 %).
Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okrese Jeseník (5,6 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,9 %), který jako jediný vykazuje nezaměstnanost nižší než v ČR.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v Olomouckém kraji 2,3 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník (4,5). Nejméně naopak v okrese Prostějov (pouze 1,6 nezaměstnaní na jedno volné pracovní místo)
Úspěch sklízí v České republice pilotovaný příspěvek na dojížďku, který úřady práce poskytují od dubna loňského roku. Do konce června o něj požádalo celkem 3 786 zájemců. Nejvíce v Moravskoslezském (1 127), Olomouckém (926), Jihomoravském (399) a Ústeckém (324) kraji. „V jejich rámci jsme přiznali měsíční částku většinou ve výši 1,5 tisíce korun. Podpoření uchazeči nejčastěji dojíždí do práce 10 – 25 km. Jsou mezi nimi lidé různých profesí, např. administrativní pracovníci, prodavači, uklízečky, skladníci, švadleny, montážní, kovo či strojírenští dělníci, sociální pracovník, finanční poradce, cukrářka, bezpečnostní pracovník nebo třeba servírka," uvedla tisková mluvčí ÚP Kateřina Beránková.
Lidé mohou žádat také o jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 tisíc korun. Dosud tak učinilo 126 zájemců. Nejvíce v Moravskoslezském (35), Olomouckém (26), Zlínském a Jihomoravském (shodně 10) kraji. „Vzdálenosti přestěhování se liší, v některých případech dosahují i téměř 300 kilometrů," upřesnila mluvčí.
Autor: red., K. Beránková, J. Mikšaník
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.