Podvodné „losovačky“ o sto tisíc korun
03. prosince 2015 - 13:14
ČOI varuje seniory před novým fíglem předváděcí firmy!
ilustrační snímek zdroj foto:čoi
Česká obchodní inspekce důrazně varuje spotřebitele před nevybíravými praktikami společnosti, která pořádá předváděcí akce po celé republice.
Postup jejích dealerů je následující: telefonicky kontaktují vytipované seniory a pod záminkou převzetí dárku je zvou na soutěž o 100 tisíc korun. „K žádnému slosování nikdy na těchto akcích nedošlo, zato máme četné informace, že účastníci zaplatili několikatisícové částky za pochybný příslib voucheru na nákup libovolného zboží. Kolik obětí mají na kontě nekalé obchodní praktiky této společnosti nelze vyčíslit, ale každý den jich přibývá,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.
V posledních týdnech eviduje ČOI zvýšený počet podnětů spotřebitelů poškozených společností, která organizuje předváděcí akce po celé republice. Vytipované účastníky z řad seniorů ve vybraných lokalitách napřed kontaktuje telefonicky a oznamuje jim, že vyhráli. Pro ty podezřívavé a poučené spotřebitele, kteří nemají zájem trávit čas na přednášce o předražených „zázračných“ vysavačích a hrncích, má i věrohodné vysvětlení – že byli jako věrní zákazníci místního supermarketu vylosováni a mají si převzít výhru. Zlatým hřebem tohoto „předání dárků“ má být také slosování o 100 tisíc korun. Dokonce jsou ujištěni, že se rozhodně nejedná o předváděcí akci. A tak natěšený senior nadiktuje adresu, na kterou mu skutečně přijde pozvánka pro dvě osoby na převzetí avizované „vylosované výhry“ a na slosování.
Jen oko zkušeného inspektora v textu pozvánky najde čertovo kopýtko, a to doplňující informaci: „V našem krátkém programu se Vám představí naši sponzoři a jejich připravované novinky.“ A kdo se chytil, ocitne se na klasické předváděcí akci, na žádném slosování o sto tisíc! Z akce o pár hodin později pod vlivem manipulace a klamavých příslibů odchází o několik tisícovek chudší, ale s nadějí, že za ně získá voucher na desítky tisíc, za které si může nakoupit libovolné zboží. Stejně jako slosování o sto tisíc je ale i poukaz na peníze ze strany předvádějících jen nekalá obchodní praktika.
Scénář předváděcí akce je tedy klasický: nabídka spotřebního zboží průměrné jakosti s přemrštěnou cenou, k jehož koupi dostanou zájemci o koupi jako bonus „dárkový poukaz“ v hodnotě 50 tisíc korun. Když zájemce o koupi na místě zaplatí pět tisíc korun, slíbí mu prodávající, že jim bude částka 50 tisíc doručena do 48 hodin. Takže se našli i tací účastníci, kteří si „pro jistotu“ koupili i dva poukazy. Jenže nic z toho prodávající nesplní. Peníze nedorazí ani za dva dny, ani za dva týdny. Společnost je nadále nekontaktní, nepřebírá poštu a samozřejmě také v případě odstoupení od smlouvy peníze nevrací.
Inspektoři ČOI se několika kontrolních akcí účastnili a v současné době některá šetření stále probíhají. „V jiných případech je s firmou vedeno správní řízení. A to nejen pro zakázané užívání nekalých obchodních praktik, ale také pro pozdní ohlašování pořádných předváděcích akcí a pro neplnění informačních povinností vůči spotřebitelům,“ informoval Jiří Fröhlich. A ani spotřebitelé si nechtějí nechat jednání společnosti líbit.
Poškození senioři ze Zlínského kraje již podali na firmu společné trestní oznámení orgánům činným v trestním řízení. „Vzhledem k rozsahu a vysoké míře společenské nebezpečnosti aktivit této firmy jsme se rozhodli před její podnikatelskou činností spotřebitelskou veřejnost varovat,“ uvedl tiskový mluvčí České obchodní inspekce Fröhlich.
Autor: red.,J.Fröhlich
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.