Podvodnice připravila seniorku ze Šumperska o úspory
03. července 2019 - 10:20
„Buďte obezřetní při komunikaci s neznámými lidmi,“ nabádá policie
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
Díky rozsáhlému operativnímu šetření se šumperským kriminalistům podařilo přijít na stopu ženě, která měla v prosinci loňského roku připravit o úspory devětasedmdesátiletou seniorku.
Osmatřicetiletá podvodnice zavítala přímo do seniorčina bydliště v obci Chromeč. „Do jejího obydlí se vloudila pod záminkou, že je sociální pracovnice a dotazovala se, jak žena vychází s důchodem a zda je pro ni tento příjem dostačující. Překvapené seniorky se přitom nezapomněla zeptat, kde má své peníze uloženy a v nestřeženém okamžiku ji pak připravila nejméně o sedmdesát tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Jiřina Vybíhalová.
Proti podvodnici, která si v současné době odpykává trest za předchozí majetkovou trestnou činnost, již bylo ve výše uvedené věci zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. „S ohledem na skutečnost, že obviněná žena není na poli majetkové trestné činnosti žádným nováčkem, jí v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ upřesnila policejní mluvčí.
Nejen v souvislosti s tímto případem znovu nabádá policie k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi. „Může se jednat o podvodníky s velmi příjemným chováním a vystupováním, kteří bývají často slušně a pěkně oblečeni a na první pohled nevypadají na někoho, kdo má v úmyslu vás okrást. Pokud vás osloví cizí osoba na ulici, nikdy si ji nezvěte domů. Podvodník u vás může zazvonit a například pod záminkou nabídky levnějších energií, různého zboží nebo třeba jen s prosbou o skleničku vody, vás během chvilky dokáže připravit o celoživotní úspory. Podomní prodejci ve většině případů nabízejí nekvalitní zboží, které mnohdy pochází z majetkové trestné činnosti. Nevěřte žádným příběhům o svých blízkých, kteří vás telefonicky (v případě seniorů často zejména prostřednictvím pevných linek) osloví se žádostí o finanční pomoc v nouzi. V takovýchto případech hovor co nejdříve ukončete a dotyčného člena rodiny sami kontaktujte a ověřte, zda vás skutečně o pomoc požádal. V opačném případě ihned kontaktujte policii,“ nabádá veřejnost komisařka Jiřina Vybíhalová.
Se žádostí o pomoc se policie obrací také na rodinné příslušníky. „Je žádoucí, aby zejména osaměle žijícím seniorům často připomínali nástrahy takovýchto podvodných jednání,“ dodává Jiřina Vybíhalová.
Autor: red., pis
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.