Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 21. prosince 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Harry Potter pukne závistí

20.12.2024 - Harry Potter pukne závistí - Novou čarodějnou mast...

Počasí

21.12.2024 - Sobota

Teplota: 3 / 1 - Zataženo

22.12.2024 - Neděle

Teplota: 2 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pohnutá historie

08. října 2024 - 22:06

Zpět na seznam článků

Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice

Pohnutá historie

Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice zdroj foto: VMŠ

Na zahájení šumperského programu festivalu Den architektury Vlastivědné muzeum v Šumperku představilo reprízu výstavy Pohnutá historie / Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice, kterou v loňském roce připravilo Muzeum umění Olomouc.

Výstava přibližuje pozoruhodné osudy rodiny Plhákových, jež před sto lety postavila v osadě Háj u Třeštiny rondokubistickou vilu a architektonicky zajímavou hydroelektrárnu. Nejstarší zprávy o mlýnu v Háji pochází ze 14. století. Plhákovi jej získali v roce 1873 a na sklonku století zde založili první družstevní elektrárnu v celé habsburské monarchii. Po první světové válce na doporučení Jana Kotěry oslovili začínající architekty Bohuslava Fuchse a Josefa Štěpánka, kteří v letech 1920–1921 navrhli pro Radomíra, Karla a Ellen Plhákovy nejen novou elektrárnu, ale také jednopatrovou vilu vybavenou stylovým nábytkem.

Štěpánek a Fuchs reagovali hájskými stavbami na nejaktuálnější tendence v soudobé české i evropské architektuře: vyrovnávali se s doznívajícím českým kubismem i aktuálnějším rondokubismem, v nemenší míře však i s organickými větvemi holandského a německého expresionismu.

Betonová podnož elektrárny vyrůstá z pilíře, který se noří z náhonu, aby se vzápětí bohatě rozvětvil. Základní myšlenka hlavního průčelí je tak zjevná – architektonickými prostředky tlumočit vznik, přeměnu, koncentraci a předávání energie. Energie jakoby vystupuje z vody až ke koruně stavby, odkud je pak paprsky elektrických drátů předávána do sítě. Zaoblená střecha i obloučkové motivy sytě červené budovy neustále připomínají to, co není zvenčí patrné – vodu padající ze splavu nebo vodu roztáčející turbíny.

Ve vile, jejíž půlkruhový vstup příchozího přímo vtahuje dovnitř, je to nejpodstatnější soustředěno ve vstupní hale s krbem a s otevřeným schodištěm do patra. Ústředním prvkem je zde skulpturálně ztvárněný sloup. Nejen že vymezuje schodiště, ale především vynáší trsy stropních trámů, jež se rozbíhají rovněž do oblouků. Symbolicky tak podpírá celý dům, sytí ho životadárnými, energii předávajícími paprsky coby analogie symboliky elektrárny tlumočená jinými prostředky. Zahrada kolem vily byla postupně upravována jako parčík či přímo arboretum. Volně přecházela do okolních rozlehlých luk.

Na konci války se syn Karla a Ellen Plhákových Karel ml. zapojil do protinacistického odboje a v Háji se navíc ukrývali uprchlí jugoslávští, francouzští a sovětští váleční zajatci. Po osvobození však byla nejprve znárodněna elektrárna a následně, v roce 1951, byli Radomír i Karel st. odsouzeni ve vykonstruovaném procesu do vězení a k propadnutí majetku. Karel ml. již v roce 1948 emigroval do Kanady. Po manželově smrti žila Ellen ještě pár let v Háji – po vyvlastnění jí zůstala část vily, kterou později postoupila zemědělskému družstvu.

Po roce 1989 získali obě stavby noví majitelé, kteří se pustili do jejich oprav a vzorné rekonstrukce. Vila, jejíž původní vybavení můžete vidět na naší výstavě, je od roku 1958 památkově chráněná a elektrárna se v roce 2008 dokonce zařadila mezi národní kulturní památky.

Výstava představuje soubor původní plánové a fotografické dokumentace jak ze sbírek Muzea umění Olomouc, tak ze soukromé sbírky manželů Groharových, kteří se rovněž starají o torzo původního uměleckého vybavení domu. Fotografie z doby výstavby náhonu a elektrárny zapůjčil pro výstavu Jiří Krušina. K vidění jsou i rodinné filmové záběry a umělecká díla, které poskytla rodina Soni Jelínkové. Návštěvnickým lákadlem je soubor rondokubistického nábytku z malé jídelny vily, jenž patří k nejcennějším exponátům sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, a příležitost jej spatřit takto v kompletní podobě se naskýtá po mnoha letech. Dobovou dokumentaci doprovází soubor současných fotografií Markéty Lehečkové, věnovaný architektuře i lyrickým krajinářským partiím v okolí.

Výstavu si můžete prohlédnout v šumperském muzeu - Hollarově galerii do 5. ledna.

Autor: red., Kristina Lipenská - kurátorka výstavy VM, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice   zdroj foto: VMŠ
Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice   zdroj foto: VMŠ
Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice   zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Fotek: 48
Přidáno: 15.12.2024

Zabíjačkové hody na Pralince

Zabíjačkové hody na Pralince

Fotek: 61
Přidáno: 13.12.2024

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Fotek: 58
Přidáno: 08.12.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.