Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků

20.01.2021 - Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků - Od...

Počasí

20.01.2021 - Středa

Teplota: 2 / 0 - Zataženo

21.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 3 / 0 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Policejní sbory v proměnách času

15. prosince 2020 - 13:53

Zpět na seznam článků

Vlastivědné muzeum v Olomouci zve na výstavu

Policejní sbory v proměnách času

pozvánka na výstavu zdroj:VMO

Tematická výstava vznikla u příležitosti 10. výročí vzniku Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Zahájena byla v úterý 14. prosince.  Přibližuje vývoj policejních složek na našem území od vzniku samostatného československého státu po současnost. Přináší informace o četnictvu a sborech stráže bezpečnosti, které plnily bezpečnostní úkoly v období první republiky a protektorátu Čechy a Morava, včetně detailních poznatků o jejich činnosti na Olomoucku.

Z historického hlediska je neopomenutelná. „Je mi velkou ctí, že Vlastivědné muzeum v Olomouci může uspořádat výstavu k 10. výročí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Spolupráce s Policií Olomouckého kraje je pro nás velmi důležitá. Vzpomněl bych například převoz Věstonické venuše, Keltské hlavy nebo nalezení pětitisícové státovky. A proto bych chtěl poděkovat Policii, prostřednictvím ředitele Krajského ředitelství PČR, plukovníka Tomáše Landsfelda, že dělají čest své profesi. Můžeme tak být hrdi na policisty našeho kraje,“ řekl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.

Dne 1. ledna 2010 legislativně vzniklo Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. „Začala se tak psát historie nejen samostatné organizační složky státu, ale zejména policejního ředitelství, které se zrodilo po více než roční přípravě rozdělením tehdejší Správy Severomoravského kraje. Policie ČR se tak přizpůsobila svou organizační strukturou územně správnímu uspořádání země, které prošlo reformou v roce 2000. Pro nově vzniklá ředitelství, kterých bylo celkem šest, se od začátku vžilo označení „dcery“, to proto, že zůstaly v některých činnostech závislé na svých „matkách“. V našem případě tedy úzce spolupracujeme s Krajským ředitelstvím policie Moravskoslezského kraje. Deset let je z hlediska historie velmi krátká doba. Z pohledu našeho ředitelství je to však příležitost ke krátkému ohlédnutí a případně k zamyšlení zda vznik krajského ředitelství je skutečně historickou událostí, nebo bude jen pouhou epizodou v dnes tak dynamickém vývoji Policie ČR. Věřím, že tato výstava přispěje k lepšímu pochopení historických souvislostí a tím umožní uvažovat o budoucnosti s nadějí a optimismem. Přeji všem návštěvníkům, aby se jim i v dnešní nelehké době výstava připravená Vlastivědným muzeem v Olomouci líbila. Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se na realizaci výstavy podíleli,“ doplnil Tomáš Landsfeld.

Výstava je z velké části tvořena panelovou prezentací doplněnou o trojrozměrné předměty – pokrývky hlavy, stejnokrojové součástky, chladné a palné zbraně, hodnostní označení, odznaky a dobové tiskoviny. Návštěvník má rovněž možnost zhlédnout řadu unikátních předmětů a fotografií.

Autor: red., Antonín Valenta, zdroj foto: VMO

Fotogalerie

pozvánka na výstavu              zdroj:VMO

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.