Policie varuje před podvodnými inzeráty na prodej vozidel
05. srpna 2015 - 10:32
V Olomouckém kraji od počátku šetří kriminalisté již šest případů
ilustrační snímek zdroj foto:archiv
Levně koupit dobrý vůz je snem každého řidiče. Ne vždy se však sen potká se skutečností. Policisté v Olomouckém kraji od počátku roku vyšetřují šest případů, kdy zájemci o atraktivní vůz za příznivou cenu naletěli podvodníkům.
Všechny případy mají společné indicie, kdy pachatelé umístí inzerát o prodeji vozidla na různých internetových portálech s velmi nízkou prodejní cenou. „Veškerá komunikace je vedena pouze elektronicky v anglickém jazyce, kdy se sepíše se zájemcem kupní smlouva, v některých případech i za pomocí internetových překladačů. Pro větší věrohodnost zasílá pachatel elektronicky „skeny“ či kopie různých dokladů od předmětných vozidel,“ uvedl tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Josef Bednařík.
Zájemcům o koupi vše podmiňuje uhrazením poloviny kupní ceny na účty v zahraničí. „Nabízí k přepravě společnost, která také komunikuje pouze elektronicky a za kterou stojí ta samá osoba pachatele,“ přibližuje praktiky policejní mluvčí. O podobném případu jsme informovali ZDE
Následují záminky, jako, že zákony dané země neumožňují transport vozidla bez uhrazení plné kupní ceny na základě, kterých se pachatel snaží vylákat další platbu od zájemců. V závěru, inzerované vozidlo kupující nikdy neobdrží, peníze nejsou poškozenému vráceny a pachatel přestává komunikovat. Před nedávnem jsme informovali ZDE
Další velmi sofistikovaný způsob těchto podvodných inzerátů spočívá v ovládnutí již existujícího skutečného inzerátu. „Pachatel, poté co nalezne vhodný inzerát, podvodným e-smilem osloví inzerenta a snaží se jej v e-mailu přesvědčit, že došlo k podezřelému připojení k umístěnému inzerátu ze zahraničí a vyzve jej k opětovnému přihlášení ke svému e-mailovému účtu či inzerátu na níže uvedený odkaz,“ popisuje další případ podvodného jednání Josef Bednařík.
Inzerent je po kliknutí na odkaz přesměrován na podvržené stránky, kde zadá své přihlašovací údaje, avšak tyto přihlašovací údaje jsou přeposlány pachateli. „Pachatel po obdržení přihlašovacích údajů se ihned přihlásí k e-mailovému účtu inzerenta, změní zde přihlašovací údaje, poté vstoupí do administrace inzerátu, kde sníží cenu nabízeného vozidla, „vylepší“ výbavu vozidla a dále se pak vydává za prodejce a láká ze zájemců platby předem za nabízené vozidlo,“ vysvětluje mluvčí.
Způsobené škody v těchto případech jdou do statisíců, přičemž zablokovat tyto odchozí platby na zahraniční účty je pro české orgány činné v trestním řízení velmi obtížné. V souvislosti s uvedenými případy doporučují policisté zvýšenou opatrnost při nákupu u zmiňovaného druhu inzerátů. „Pokud je to možné, tak si raději prověřte nabízené vozidlo a prodávajícího,“ apeluje na veřejnost Josef Bednařík, který dodává: „Platbám předem bez důkladného ověření se raději vyhněte.“
Autor: red., pis,
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.