Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 15. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s pesticidy

15.06.2024 - Na tuzemský trh směřovalo přes tunu chilli papriček s...

Počasí

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - PoloJasno

16.06.2024 - Neděle

Teplota: 22 / 15 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Poníci z Přestavlčic kouzlili úsměvy na tvářích pacientů

24. května 2024 - 17:38

Zpět na seznam článků

I lékařů a sester Neurologické kliniky FN Olomouc

Poníci z Přestavlčic kouzlili úsměvy na tvářích pacientů

Poníci z Přestavlčic kouzlili úsměvy na tvářich pacientů zdroj foto: FN OL

Hipoterapii, tedy psychologickou, fyzioterapeutickou a rehabilitační metodu, při níž dochází k léčebnému kontaktu mezi pacientem a koněm, mohli v pátek 24. května poprvé vyzkoušet také pacienti Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Stalo se tak díky iniciativě profesora Daniela Šaňáka, vedoucího lékaře Komplexního cerebrovaskulárního centra, ale i podpoře přednosty kliniky profesora Petra Kaňovského.

Návštěva Kuličky potěšila i přednostu Neurologické kliniky, profesora Petra Kaňovského (vpravo) a vedoucího lékaře Komplexního cerebrovaskulárního centra, profesora Daniela Šaňáka zdroj foto: FNOL

Pozitivní účinky kontaktu se zvířetem nejen u pacientů s cévní mozkovou příhodou předvedly na klinice zkušené terapeutky ze spolku Hipoterapie Přestavlčice, Nikola Hmírová a Klára Kubíčková. Nikola je studentkou oboru Zdravotnický záchranář Fakulty zdravotních věd Univerzity Palackého a pracuje na částečný úvazek na II. JIP interní kliniky gastro-enterologické. Klára je zase psychologem v Psychosociálním centru Přerov. A se svými poníky speciálně vycvičenými poníky Kuličkou a Zafirou navštěvují pacienty ve Fakultní nemocnici už déle než rok a půl. „Prošly náročným výcvikem a následně zkouškami, při nichž musely prokázat, že jsou svou povahou pro tento druh terapie vhodní a že zvládnou pobyt v uzavřeném prostoru i zvládne setkání s nečekanými podněty, jako jsou hlasité zvuky, přemisťování stolečku či židlí, pár berlí či nečekané doteky,“ upřesňuje Klára Kubíčková.

S poníky se mohl setkat jak personál, tak i pacienti Komplexního cerebrovaskulárního centra i neurologické JIPky. „S poníky jsme každého navštívili individuálně u lůžka. Díky vyšší teplotě těla působí koně na klienty velmi příjemně a snižují i spasticitu svalů, pomáhají zlepšovat koordinaci pohybů i zlepšují stabilitu a motoriku. Jsme rádi, že jsme mohli přispět ke zvýšení psychické pohody a mohli vytvořit tuto jedinečnou atmosféru,“ říká s úsměvem Nikola Hmírová.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

 Poníci z Přestavlčic kouzlili úsměvy na tvářich pacientů   zdroj foto: FN OL
Poníci z Přestavlčic kouzlili úsměvy na tvářich pacientů   zdroj foto: FN OL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.