Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 25. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Bývalý prasečák se mění ve výstavní prostory

25.10.2021 - Bývalý prasečák se mění ve výstavní prostory -...

Počasí

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

26.10.2021 - Úterý

Teplota: 9 / 5 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Posedmnácté se v říjnu začte Šumperk do knihy

03. října 2021 - 08:46

Zpět na seznam článků

Festival „Město čte“

Posedmnácté se v říjnu začte Šumperk do knihy

pozvánka na festival zdroj:mus

Zatímco loňský ročník přesunula na poslední chvíli pandemie koronaviru do virtuálního prostoru, letos pořadatelé věří, že se oblíbené setkání nad knihou v naplánovaném termínu uskuteční. V centru pozornosti bude tvorba Jaroslava Rudiše, českého spisovatele a autora divadelních her a komiksů. Spolu s ním se na festivalu představí zpěvák, skladatel, kytarista a výtvarník, jesenický rodák Jaromír Švejdík, známý také pod pseudonymem Jaromír 99. Akce, kterou pořádá město spolu s knihovnou, „Doriskou“, kinem Oko, divadlem, muzeem, domem kultury, „ZUŠkou“ a šumperskými středními, základními a mateřskými školami, proběhne od pondělí 11. do soboty 16. října.

Festival Město čte knihu bude letos šestidenní. „Stejně jako v uplynulých ročnících budou jednotlivá čtení probíhat na různých místech ve městě a číst se bude z knih Nebe pod Berlínem, Národní třída, Český ráj a Grandhotel,“ vyjmenovává letošní tituly ředitelka knihovny Kamila Šeligová. Připraveny jsou rovněž doprovodná hudební vystoupení, dvě výstavy, ale také beseda, zábavný den pro děti, autorské čtení, koncert Letní kapely či pásmo pohádek v kině Oko.

Oblíbenou akci odstartuje v pondělí 11. října v 10 hodin dopoledne v informačním centru vernisáž výstavy obrázků z výtvarné soutěže pro děti a mládež. Odpoledne se pak do Nebe pod Berlínem začtou v knihovně Olga Kaštická a Petr Král, o hudební doprovod se postará místní „ZUŠka“.

Z knihy Národní třída budou v úterý číst v Klubu důchodců a v SONS místní profesionální herci, z Českého ráje pak na Hrádku členové Studia D123. Do stejného titulu se o den později, ve středu 13. října, začtou od páté odpolední studenti místní „průmyslovky“ v kině Oko. Následovat bude beseda s režisérem a hercem Miroslavem Krobotem, který později spolu s Jaroslavem Rudišem uvede film Alois Nebel.

Vlastivědné muzeum obohatí festivalový program výstavou výtvarníka, skladatele, textaře a hudebníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99. „Švejdík s Rudišem společně vytvořili kultovní komiksovou trilogii, jejíž hlavní postavou je výpravčí Alois Nebel z fiktivního nádraží Bílý Potok v Jeseníkách. Autorská dvojice se podílela také na filmu natočeném podle komiksu náročnou animační technikou rotoskopie, který získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší animovaný film. Švejdík složil pro film proslulý hit Půlnoční, jejž nazpíval Václav Neckář,“ připomíná Šeligová. Dodává, že výstava spolu s tvorbou Jaroslava Rudiše a přiblížením spolupráce obou umělců na poli literatury, filmu i hudby představí Jaromíra 99 jako oceňovaného autora komiksů. Jádrem výstavy přitom bude cyklus velkoformátových tisků s motivy z Jesenicka, které Švejdík nakreslil pro dokumentární film Jaromír 99 – tam odkud jsem.

Výstavu zahájí ve čtvrtek 14. října v 17 hodin v Rytířském sále čtení z románu Grandhotel v podání šumperských gymnazistů.

V pátek pořádá místní „Doriska“ od 9 do 17 hodin zábavný den pro školy, školky a rodiče s dětmi nazvaný Letem rudišovským světem, během něhož nabídne na Komíně dílničky, sportování a další aktivity. Od šesté podvečerní se pak v knihovně odehraje autorské čtení Jaroslava Rudiše, na kterém bude premiérově představen jeho román Winterbergova poslední cesta, jejž z němčiny přeložila Michaela Škultéty a v říjnu ho vydává nakladatelství Labyrint. „Jde o příběh Jana Krause, pečovatele pocházejícího z Vimperku, který se v Berlíně stará o umírající, a téměř stoletého Wenzela Winterberga, rodáka z Liberce, jenž pečovatele požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou, po stopách jeho dávné lásky Lenky. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého bedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913 a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy…. Za román byl autor v roce 2019 nominovaný na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a loni za něj získal ocenění Chamisso-Preis/Hellerau,“ zdůrazňuje ředitelka knihovny a dodává, že knihu si budou moci zájemci při autorském čtení koupit. Po celou dobu festivalu přitom bude knihkupectví Kosmas vždy na místě čtení prodávat knihy Jaroslava Rudiše.

Na autorské čtení naváže koncert Letní kapely, jež vznikla spontánně v srdci Rychlebských hor, když se muzikanti Jaromír Švejdík, Lukáš Morávek a Apostolos Joanidis scházeli s kytarami u ohně a hráli písničky, které Jaromír napsal společně s přáteli během své bohaté hudební kariéry. Základ repertoáru tak tvoří písně Priessnitz, Umakartu, Jaromír 99 & The Bombers, Václava Neckáře či Kafka Bandu. Skupina však postupně přidává vlastní autorské písně. Kapelu postupně doplnili další muzikanti spjatí s regionem Jeseníků a Rychlebských hor. Za bicí usedl dlouholetý bubeník Priessnitz Zdeněk Jurčík, klávesové zvuky obstarává Vojtěch Šeliga a na baskytaru hraje Petr Weiser.

Festivalový program se uzavře v sobotu 16. října. Na dopoledne je naplánováno předání cen vítězům výtvarné a literární soutěže v knihovně a animovaný povídkový film pro děti Mlsné medvědí příběhy. Závěrečnou tečkou bude už tradičně večer v divadle, tentokrát se scénickým čtením z knihy Konec punku v Helsinkách v podání herců šumperského souboru. Následovat bude od půl osmé beseda s Jaroslavem Rudišem na Hrádku. „Věříme, že návštěvníci festivalu budou i z kratšího programu stejně nadšení jako v minulých ročnících. S výjimkou pátečního koncertu Letní kapely a sobotního hlavního večera v divadle je vstup na všechny festivalové akce zdarma,“ láká na Město čte knihu ředitelka knihovny.

Autor: red., S.Singerová - mus,

Fotogalerie

pozvánka na festival                     zdroj:mus

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.