Sobota 17. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace

16.04.2021 - Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace - Ve...

Počasí

17.04.2021 - Sobota

Teplota: 8 / 2 - obcasny-Déšť

18.04.2021 - Neděle

Teplota: 11 / 3 - Zataženo

„Poslední jízda“ hasiče Tomáše Jílka

08. dubna 2021 - 14:15

Zpět na seznam článků

Kolegové se rozloučili se šumperským velitelem

„Poslední jízda“ hasiče Tomáše Jílka

Kolegové se rozloučili se šumperským velitelem zdroj foto: HZS OLK

Svůj první zásah si pamatuje dodnes.

A není se čemu divit. Ještě po letech při vyprávění mrazí v zádech a stahuje se žaludek. „Jako nováček jsem jel do olšanských papíren, kde do velkého mixéru na škrob spadla jedna z dělnic. Nechci popisovat detaily, ale vykolejený jsem z toho byl dlouho,“ popisuje Tomáš Jílek, který více než pětadvacet let sloužil na šumperské stanici a většinu času zastával funkci velitele družstva.

Na konci března mu kolegové přichystali nezapomenutelnou poslední jízdu, aby vzdali hold jeho službě ve sboru a rozloučili se s ním při odchodu do civilu. Zkušený a respektovaný hasič byl dle kolegů výborným taktikem i rozhodným velitelem, který trval na disciplíně a tvrdé práci. Zasahoval u mnoha dopravních nehod, požárů, pomáhal při lokálních povodních i dalších živelních pohromách.

Do paměti se mu vryl požár rodinného domu v Novém Malíně, kde se potvrdilo, že každému hasiči jde při práci o život. „Na mě a kolegu se zřítil kus ohořelé střechy. Naštěstí jsme oba přežili se zlomenými žebry. Ovšem bylo to o chlup,“ popisuje svoje zkušenosti velitel s tím, že celou svou kariéru kladl důraz na bezpečí svých mužů jak při jízdě k zásahu, tak přímo na místě události. „Pořád říkám a stojím si za tím, že je lepší přijet o chvilinku později a v pořádku, než vůbec. Takže bych klukům chtěl popřát, aby do všeho šli s rozvahou a vždy se ve zdraví vrátili domů k rodinám,“ vzkazuje velitel, který se v profesní kariéře zaměřil též na stabilizaci budov a výkopů a stal se platným členem týmu HZS Olomouckého kraje, který se touto problematikou zabývá.

Do historie sboru se zapsal rovněž jako nadaný a úspěšný hasič-sportovec. S jeho kariérou jsou spjaté úspěchy v požárním sportu, futsale i nohejbale. „Za veterány závodím v požárním útoku dosud. Jinak jsem rozhodčím požárního sportu,“ vysvětluje Tomáš s tím, že během kariéry u hasičů měl velké štěstí. „Občas jsme už nemohli pomoci. Z velké většiny ale převažovaly zásahy, kdy jsme naopak pomoci mohli a pomohli. Těch příběhů se šťastným koncem jsem napočítal mnohokrát víc. A to je důvod, proč mě práce u hasičů tak bavila,“ uzavírá velitel.

Tomáš Jílek nastoupil k hasičskému sboru v roce 1996, a to na šumperskou stanici na soutěžní směnu C. Po absolvování základního kurzu a roční praxi byl povýšen do funkce velitele družstva, kterou vykonával až do svého odchodu. Byl členem soutěžního týmu v požárním sportu územního odboru Šumperk, dva roky byl i v krajském výběru. Úspěšný byl také v nohejbale a futsale, kdy v obou disciplínách získal titul na MČR profesionálních hasičů. Po skončení aktivní sportovní kariéry působil jako rozhodčí instruktor požárního sportu. Byl členem týmu stabilizace budov a výkopů HZS Olomouckého kraje.

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

Kolegové se rozloučili se šumperským velitelem   zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

Kraj pomůže rybářům na Bečvě

Kraj pomůže rybářům na Bečvě

Finančně i legislativně

Motoristé podcenili povrch vozovky

Motoristé podcenili povrch vozovky

Havárie na Jesenicku i Šumpersku se naštěstí obešly bez zranění

Muž na Jesenicku chtěl zavraždit otce

Muž na Jesenicku chtěl zavraždit otce

Vypověděl, že slyšel v hlavě hlasy napovídající mu, aby zabil otce

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.