Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou

25.02.2020 - Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou - Upozorňuje...

Počasí

26.02.2020 - Středa

Teplota: 6 / 2 - prehanky-Sníh

27.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Postřelmovská Markovice na folklorním festivalu v Šumperku oslavila šedesátiny

20. srpna 2013 - 15:49

Zpět na seznam článků

A které soubory se nejvíce líbily?

Postřelmovská Markovice na folklorním festivalu v Šumperku oslavila šedesátiny

Mezinárodní folklórní festival 2013 foto:sumpersko.net

Šest dnů, od 14. do 19. srpna byl folklór vidět v Šumperku na každém kroku. Konal se již třiadvacátý ročník Mezinárodního folklórního festivalu. Vystupující hudebníci i tanečníci se snažili přiblížit návštěvníkům festivalu kultury, zvyky a tradice svých rodných zemí.

MFF 2013

V letošním roce mezi domácími soubory nechyběla Markovice Postřelmov, Senioři Šumperk, Rabussa Přerov, Lelt Grass Band, Horeňák z Lázní Bělohrad, Calata Ostrava, Morava Ostrava, Kordulka Starý Poddvorov, Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky, Gajdošská muzika Starý Poddvorov, Markovička Postřelmov, Perchty von Bladen Mladoňov, Postrpoi Postřelmov.

Velká pozornost návštěvníků je vždy upřena k zahraničním souborům. Pořadatelé v letošním roce pozvali soubory z Ruska, Polska, Slovenska, Arménie, Indonésie, Kazachstánu, Senegalu, Francie.

MFF 2013.

Festival tradičně zahájil ve středu na malé scéně U sovy v Šumperku. „Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si tímto způsobem připomínáme zvyky a obyčeje svých předků a současně máme možnost poznat i jiné, vzdálenější kultury a tradice,“ řekla na úvod ředitelka festivalu Libuše Drtilová.

Ve čtvrtek se poprvé veřejnosti představila na malé scéně U sovy, jedna z doprovodných akcí festivalu, soutěž o nejchutnější kotlíkový guláš s příznačným názvem „Roztančené kotlíky“.

Roztančené kotlíky

Páteční koncert na velké scéně hlavního pódia v Pavlínině dvoře patřil zejména zahraničním folklorním souborům. „Vítejte u nás“ zněl název zahajovacího hlavního koncertu, který navštívily stovky diváků. Fotogalerie ZDE

Vítejte u nás

Mimořádnému zájmu se každoročně těší sobotní dopolední část festivalu, která probíhá v ulicích Šumperka. Střed města se proměnil v „Roztančenou ulici“, kde se na pěší zóně představily jednotlivé soubory. Fotogalerie Roztančená ulice

Roztančená ulice

Druhý hlavní festivalový pořad, který se konal na velké scéně v sobotu, byl věnován souboru Markovice, který v letošním roce oslavil šedesát let od svého vzniku. „Mezinárodní folklorní festival by nebyl bez Markovice a Markovice by nebyla bez Drtilových,“ řekl v úvodu své gratulace senátor a starosta Šumperka Zdeněk Brož. Fotogalerie ZDE

manželé Drtilovi a Zdeněk Brož

„Patří jim poděkování, že díky jejich úsilí máme možnost se setkávat při lidové muzice, tanci, povídání a dalších radostných chvílích, které se váží k folklóru. Přeji všem hodně zdraví a dalších úspěchů,“ řekl mimo jiné Zdeněk Brož.

Markovice Postřelmov

Festival také tradičně uděloval ceny. Cena za nejsympatičtější soubor putuje do Arménie. Sardarapat, tak zní název Souboru Ministerstva obrany Arménské republiky, který byl založen v roce 1993.

Sardarapat - Arménie

Za dobu své činnosti navštívil mezinárodní folklórní festivaly po celém světě.

Cena poroty byla udělena souboru z Indonésie -  Amertha Bhavani Seni Gerag Buday – členové souboru jsou studenti ekonomické fakulty a tančí tradiční i moderní indonéské tance.

Amertha Bhavani - Indonesie

Mimo Šumperk se soubory představily v Loučné nad Desnou, Jeseníku, Postřelmově, Koutech nad Desnou a Rapotíně.

Autor: kik.foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Mezinárodní folklórní festival 2013    foto:sumpersko.net

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.