Postřelmovská Markovice na folklorním festivalu v Šumperku oslavila šedesátiny
20. srpna 2013 - 15:49
A které soubory se nejvíce líbily?
Mezinárodní folklórní festival 2013 foto:sumpersko.net
Šest dnů, od 14. do 19. srpna byl folklór vidět v Šumperku na každém kroku. Konal se již třiadvacátý ročník Mezinárodního folklórního festivalu. Vystupující hudebníci i tanečníci se snažili přiblížit návštěvníkům festivalu kultury, zvyky a tradice svých rodných zemí.
V letošním roce mezi domácími soubory nechyběla Markovice Postřelmov, Senioři Šumperk, Rabussa Přerov, Lelt Grass Band, Horeňák z Lázní Bělohrad, Calata Ostrava, Morava Ostrava, Kordulka Starý Poddvorov, Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky, Gajdošská muzika Starý Poddvorov, Markovička Postřelmov, Perchty von Bladen Mladoňov, Postrpoi Postřelmov.
Velká pozornost návštěvníků je vždy upřena k zahraničním souborům. Pořadatelé v letošním roce pozvali soubory z Ruska, Polska, Slovenska, Arménie, Indonésie, Kazachstánu, Senegalu, Francie.
Festival tradičně zahájil ve středu na malé scéně U sovy v Šumperku. „Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si tímto způsobem připomínáme zvyky a obyčeje svých předků a současně máme možnost poznat i jiné, vzdálenější kultury a tradice,“ řekla na úvod ředitelka festivalu Libuše Drtilová.
Ve čtvrtek se poprvé veřejnosti představila na malé scéně U sovy, jedna z doprovodných akcí festivalu, soutěž o nejchutnější kotlíkový guláš s příznačným názvem „Roztančené kotlíky“.
Páteční koncert na velké scéně hlavního pódia v Pavlínině dvoře patřil zejména zahraničním folklorním souborům. „Vítejte u nás“ zněl název zahajovacího hlavního koncertu, který navštívily stovky diváků. Fotogalerie ZDE
Mimořádnému zájmu se každoročně těší sobotní dopolední část festivalu, která probíhá v ulicích Šumperka. Střed města se proměnil v „Roztančenou ulici“, kde se na pěší zóně představily jednotlivé soubory. Fotogalerie Roztančená ulice
Druhý hlavní festivalový pořad, který se konal na velké scéně v sobotu, byl věnován souboru Markovice, který v letošním roce oslavil šedesát let od svého vzniku. „Mezinárodní folklorní festival by nebyl bez Markovice a Markovice by nebyla bez Drtilových,“ řekl v úvodu své gratulace senátor a starosta Šumperka Zdeněk Brož. Fotogalerie ZDE
„Patří jim poděkování, že díky jejich úsilí máme možnost se setkávat při lidové muzice, tanci, povídání a dalších radostných chvílích, které se váží k folklóru. Přeji všem hodně zdraví a dalších úspěchů,“ řekl mimo jiné Zdeněk Brož.
Festival také tradičně uděloval ceny. Cena za nejsympatičtější soubor putuje do Arménie. Sardarapat, tak zní název Souboru Ministerstva obrany Arménské republiky, který byl založen v roce 1993.
Za dobu své činnosti navštívil mezinárodní folklórní festivaly po celém světě.
Cena poroty byla udělena souboru z Indonésie - Amertha Bhavani Seni Gerag Buday – členové souboru jsou studenti ekonomické fakulty a tančí tradiční i moderní indonéské tance.
Mimo Šumperk se soubory představily v Loučné nad Desnou, Jeseníku, Postřelmově, Koutech nad Desnou a Rapotíně.
Autor: kik.foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.