Povodí Moravy jednalo se starosty na Šumpersku
21. dubna 2025 - 11:17
O dalším postupu řešení povodňových škod

Povodí Moravy jednalo se starosty na Šumpersku zdroj foto: PM
V Hanušovicích se ve čtvrtek 10. dubna uskutečnilo pracovní jednání, na kterém zástupci Povodí Moravy diskutovali se starosty nejvíce postižených obcí Šumperska zásadní otázky spojené s odstraňováním následků povodní, které tento region zasáhly v září loňského roku. Povodí Moravy v současné době pracuje na projektové přípravě odstraňování povodňových škod a jeho snahou je zkoordinovat práce s obdobnými akcemi obcí. Jednání se dále zúčastnili také zástupci Olomouckého kraje, Ministerstva zemědělství a Agentury ochrany přírody a krajiny.
Horní tok řeky Moravy, řeka Branná a Krupá patřily mezi povodní nejvíce zasažené oblasti, ve kterých byly na některých úsecích překročeny až pětisetleté průtoky. „Povodňové škody na vodních tocích a vodních dílech ve správě Povodí Moravy na Šumpersku překročily částku 2,1 mld. korun. Po opadnutí povodně a prvním zmapování rozsahu škod byly zahájeny zabezpečovací práce, jejichž cílem bylo předejít dalším škodám a zajistit průtočnost koryt vodních toků. Stěžejní část zabezpečovacích prací byla dokončena konce loňského roku a celkový finanční objem provedených zabezpečovacích prací dosáhl více než 120 milionů korun. V letošním roce jsou již realizovány jen dokončovací práce, zejména v Jindřichově a Hanušovicích. Nadále jsou v úzké součinnosti s obcemi prováděny „úklidové“ práce, tedy úpravy pozemků po činnosti těžké mechanizace, likvidace dřevních zbytků, pláví a dalších odpadů,“ uvedla tisková mluvčí Jana Kučerová.
Na dokončení zabezpečovacích prací budou postupně navazovat opravy a rekonstrukce koryt vodních toků a dalšího vodohospodářského majetku, které vyžadují projektovou přípravu. Tu významně usnadní provedené letecké zaměření některých úseků toků jak po povodni, tak po dokončení zabezpečovacích prací.
Pro horní úsek řeky Moravy byl v březnu letošního roku také dokončen 2D model, který umožní posoudit veškerá navrhovaná opatření pomocí nejmodernějších metod. „Povodí Moravy má aktuálně připravena či rozpracována zadání projektových prací, která budou postupně projednávána s dotčenými obcemi, které budou úzce zapojeny i do vlastní projektové přípravy. Společnou snahou je v předstihu zkoordinovat odstraňování škod na vodních tocích s obdobnými akcemi obcí a další investorů,“ popsal postup prací generální ředitel Povodí Moravy David Fína.Cílem Povodí Moravy je vybrat projektanty a zahájit projektovou přípravu většiny akcí do konce letošního roku. „Naprostou prioritu mají úseky v zastavěných územích obcí. U složitých projektů v nejpostiženějších lokalitách předpokládáme zahájení stavebních prací v průběhu roku 2027 v návaznosti na dokončení projektů a získání potřebných povolení. Méně složité opravy budou zahajovány již v letošním a v příštím roce,“ doplnil Fína.
V případě úseků ve volné krajině (mimo území měst a obcí) budou pro další postup klíčové výstupy koncepční studie, kterou v současné době zadává ve spolupráci s Povodím Moravy Agentura ochrany přírody a krajiny. Na základě výsledků této studie bude možné přistoupit k realizaci přírodě blízkých opatření nebo ve vybraných úsecích ponechat koryta vodních toků zcela přerozenému vývoji. Tomu však musí předcházet detailní vyhodnocení možných dopadů, proveditelnosti navrhovaných opatření a projednání s obcemi a dalšími klíčovými partnery. "Chtěl bych poděkovat Povodí Moravy za dosavadní aktivní přístup k řešení protipovodňové ochrany města. Díky schůzkám, na kterých se detailně zabýváme možnostmi řešení, mohu pravidelně informovat obyvatele města, pro které je tato otázka velice důležitá, " říká starosta města Hanušovice Marek Kostka.
Ve všech těchto činnostech je významná také koordinační role Olomouckého kraje. Ze strany Ministerstva zemědělství se přítomným starostům dostalo ujištění, že na realizaci nezbytných opatření jsou ve statním rozpočtu vyčleněny dostatečné finanční prostředky, které budou alokovány též v následujících letech. Zástupci všech dotčených obcí ocenili dosavadní přístup Povodí Moravy při zvládání následků povodně. Koordinační jednání v obdobném formátu budou svolávána i v budoucnu tak, aby byla zajištěna průběžná informovanost obcí i jejich občanů.
Autor: red., Jana Kučerová - PM zdroj foto: PM
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.