Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 28. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nočním Postřelmovem se procházelo prase

27.01.2021 - Nočním Postřelmovem se procházelo prase - Následoval...

Počasí

28.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 0 / -3 - Sníh

29.01.2021 - Pátek

Teplota: 1 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pozor na „bohatého Ježíška“ hrazeného z úvěru

04. listopadu 2012 - 15:59

Zpět na seznam článků

Reklamy na spotřebitelské úvěry stále klamou

Pozor na „bohatého Ježíška“ hrazeného z úvěru

ilustrační snímek zdroj foto:ČOI

Necelé dva roky účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru, který zpřísnil povinnosti zprostředkovatelů a poskytovatelů úvěrů, ukázaly, že ani tato úprava neomezila dostatečně nekalé praktiky zprostředkovatelů úvěru či věřitelů. O tom, že práva spotřebitelů jsou porušována ve stále stejném rozsahu, svědčí i zjištění České obchodní inspekce. Inspektoři provedli kontrolu v letošním roce u necelých dvou stovek subjektů. Víc, jak polovina kontrolovaných subjektů, porušila povinnosti stanovené zákonem o spotřebitelském úvěru a zákonem o ochraně spotřebitele.

„Rizikovost těchto smluvních vztahů, které spotřebitelé uzavírají většinou ve finanční tísni a bez jakékoliv finanční gramotnosti, je vysoká, proto bude  ČOI nebankovním subjektům nabízejícím, zprostředkujícím či poskytujícím úvěry věnovat zvýšenou pozornost i nadále,“ uvedla tisková mluvčí České obchodní inspekce Jana Jelínková. Nejčastěji zjištěným porušením zákona o spotřebitelském úvěru, bylo nedodržení obsahových náležitostí reklamy na spotřebitelský úvěr.

„Výjimkou není ani porušení zákazu používání klamavých obchodních praktik. Kontrolované osoby v několika případech nepředložily požadované živnostenské oprávnění na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, přestože se jedná o živnost vázanou, na jejíž ohlášení a získání živnostenského oprávnění měly celý rok. Finančnímu úřadu byly postoupeny poznatky z kontroly, kdy byly inspektorům předloženy nabývací doklady na výrobky, u nichž vzniklo důvodné podezření, že pocházejí od neexistujícího dodavatele,“ doplňuje informace mluvčí Jana Jelínková.

Na základě zjištěných porušení povinností, stanovených příslušnými právními předpisy, bylo zprostředkovatelům a poskytovatelům spotřebitelských úvěrů, od 1. ledna do 30. září letošního roku pravomocně uloženo osmdesát sedm pokut v celkové hodnotě 1 050 500 Kč.  Na sto správních řízení nebylo ještě ukončeno nebo rozhodnutí o pokutě není pravomocné. 

Kontroly zprostředkovatelů a poskytovatelů spotřebitelských úvěrů z nebankovního sektoru budou pokračovat i nadále, neboť se blíží Vánoce, jejichž kouzlu mnoho lidí podlehne a „bohatého Ježíška“ hradí úvěry.

„Spotřebitelům doporučujeme, aby předem posoudili, zda mají závažné důvody pro uzavření uvěrové smlouvy, reálně zvážili své platební možnosti, porovnali si podmínky poskytnutí úvěru u více věřitelů a seznámili se důkladně s úvěrovou smlouvou uzavíranou s vybraným věřitelem. Doporučujeme, aby si prověřovali zprostředkovatele, pokud chtějí nabídky ke zprostředkování úvěru využít, a aby byli ostražití, chtějí-li uzavřít úvěrovou smlouvu prostřednictvím telefonu. Místo půjčky mohou získat jen vysoký účet po přesměrování na linku s vysokým tarifem,“ obrací se na veřejnost s výzvou tisková mluvčí České obchodní inspekce Jana Jelínková.

 

 

Autor: red.,J.Jelínková, zdroj foto:ČOI

Fotogalerie

ilustrační snímek             zdroj foto:ČOI

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.