Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 29. května 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do civilu“

28.05.2020 - Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do...

Počasí

29.05.2020 - Pátek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

30.05.2020 - Sobota

Teplota: 15 / 5 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pozor na spolehlivost drogových testů

09. dubna 2012 - 09:12

Zpět na seznam článků

Téměř padesát procent testů bylo nevyhovujících

Pozor na spolehlivost drogových testů

ilustrační snímek zdroj:zast.c

V průběhu května až října 2011 prověřovala Česká obchodní inspekce spolehlivost drogových testů, které jsou na trhu ve volném prodeji. Zakoupí-li si spotřebitel drogový test, tedy diagnostický prostředek in vitro pro sebetestování, má právo na všechny informace potřebné k jeho bezpečnému a řádnému použití i údaje o výrobci, případně dovozci. V průběhu kontrolní akce inspektoři ČOI zjistili, že kontrolované subjekty tyto povinnosti nerespektují. Prověřili celkem 7 druhů drogových testů, z nichž dva nebyly opatřeny stanoveným označením shody CE. U dvou distributorů zjistili použití nekalých obchodních praktik. Za porušení povinností čeká kontrolované osoby správní řízení.

Seznam kontrolovaných výrobků:

Test na drogy ze slin - OraLine®OraLine 4 testy COMT

DROGOVÝ TEST EZ-STEP THC - kazetový 

MARIHUANA - THC kazeta  - drogový test pro vyšetření moči na THC

Dräger DrugCheck® - drogový test pro vyšetření slin na COC, OPI, PCP, AMP, MAMP)

Self test urine - multi-drogy

MMC DOA Multi Saliva Tests

Multi 5 Drugs of Abuse Test

Inspektoři zkontrolovali celkem osm subjektů - z toho jednoho výrobce a sedm distributorů drogových testů. U tří distributorů nebyly v průvodní dokumentaci zjištěny žádné nedostatky. Se dvěma distributory bylo na základě zjištěných nedostatků pro porušení zákazu používání nekalých obchodních praktik zahájeno správní řízení. Kontrolou bylo prokázáno, že v informacích uvedených k výrobku při nabídce spotřebiteli před uskutečněním prodeje prostřednictvím internetového obchodu užili nepravdivý údaj, a to, že výrobek je určen pro použití u člověka pro účely vyšetřování uživatele – pacienta, jako in vitro diagnostikum pro domácí použití, přestože tuto skutečnost výrobce  ve svých informacích připojených k výrobku výslovně neuvádí.

Drogové testy jsou převážně nabízeny prostřednictvím internetového prodeje. Vzhledem ke zjištěným nedostatkům u dosud kontrolovaných subjektů budou do plánu zařazeny další kontroly diagnostických zdravotnických prostředků in vitro, neboť příslušné právní předpisy stanoví  informační povinnosti o výrobku, výrobci a náležitosti přiložených návodů, jednoznačně. Spotřebitelé, jimž jsou tyto výrobky určeny, pak mají právo na přesné, úplné a pravdivé informace o těchto výrobcích i způsobu jejich správného použití.

 

Autor: red.,J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek    zdroj:zast.c

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.