Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 17. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku

17.11.2019 - Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku - ...

Počasí

17.11.2019 - Neděle

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

18.11.2019 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pozvali jste si kominíka, nebo podvodníka?

21. listopadu 2016 - 07:27

Zpět na seznam článků

Hasiči připravili novou databázi

Pozvali jste si kominíka, nebo podvodníka?

ilustrační snímek zdroj: Požární ochrana

O problémech takzvaných „falešných kominíků“ se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli“ někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová databáze revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách právě spustilo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Na adrese odkaz ZDE

Pokud se lidé o svůj komín nestarají, hrozí jim nemalé pokuty „Provozovatelům spalinové cesty, která vykazuje hrubé nedostatky, může být uložena pokuta do 10 tisíc korunu fyzických osob a do 100 tisíc korunu právnických osob nebo podnikajících fyzických osob,“ vysvětluje plukovník Květoslava Skalská, ředitelka odboru prevence.

K novinkám patří také povinnost revizního technika vypracovat písemnou zprávu o provedení čištění nebo kontroly spalinové cesty. „V případě zjištění vážných nedostatků, musí revizní technik oznámit tuto skutečnost písemně na příslušném stavebním úřadě nebo u orgánu státního požárního dozoru dle typu zjištěného nedostatku,“ upřesňuje mluvčí Nicole Zaoralová.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová zdroj foto: GŘ HZS ČR

Pokud si nebude své zákonné povinnosti plnit, může mu být uložena pokuta hasičským záchranným sborem kraje až do výše 50 tisíc korun. „Vznik tohoto seznamu je pro nás velice vítanou novinkou. Často jej totiž v praxi využíváme.“ říká Soňa Matušková ze Stavebního úřadu v Tišnově. Podobně pozitivní ohlasy na databázi jsou i z jiných stavebních úřadů.

aplikace zdroj: GŘ HZS ČR

Jak přesně bude vše fungovat a proč k tomuto kroku Hasičský záchranný sbor ČR přistoupil, vysvětluje v rozhovoru vyšetřovatel požárů a odborník na problematiku spalinových cest z generálního ředitelství HZS ČR David Schön.

Můžete prosím vysvětlit, proč jste přistoupili k vytvoření databáze, když jmenný seznam revizních techniků již zveřejněný je?

David Schön: Jelikož jsou lidé vynalézaví, setkali se naši zástupci na krajích se „zneužitím“ seznamu revizních techniků. Dotyčný si totiž opsal jak jméno, tak i číslo osvědčení a pod tímto pak vystupoval. Z toho důvodu jsme museli vyřešit změnu podoby vyhledávání revizních techniků. Nově to vypadá tak, že si do vyhledávacího políčka jen zadáte jméno, příjmení anebo číslo osvědčení dané osoby a následně Vám systém sdělí, zda je tato osoba revizním technikem.

Je to tedy tak, že pouze ti v databázi uvedení kominíci - revizní technici, jsou oprávnění vystavovat revizní zprávu spalinové cesty v souladu se zákonem o požární ochraně na území ČR?

David Schön: Ano. Tento seznam revizních techniků na našich stránkách je jediným úplným seznamem dostupným veřejnosti a obsahuje všechny osoby, které jsou dle zákona o požární ochraně oprávnění k provádění revizí spalinové cesty a následnému vydávání zprávy o revizi spalinové cesty.

Proč nebyl tento seznam uveřejněn již dříve?

David Schön: Možnost vytvoření takového seznamu přišla až po té, co se stalo ministerstvo vnitra autorizujícím orgánem pro autorizované osoby pro profesní kvalifikace v oboru kominictví. Máme tedy teď přehled o každém uchazeči, který získá konkrétně PK 36-024- Kominík – revizní technik spalinových cest.

Je tento seznam úplný? Nemůže se stát, že někdo složí zkoušku bez toho, aby byl v seznamu uveden?

David Schön: V případě, že uchazeč složí zkoušku, je mu vydáno osvědčení. Stejnopis tohoto osvědčení je pak doručen přímo k nám na oddělení zjišťování příčin vzniku požáru na odboru prevence na Ministerstvu vnitra – generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru. Lhůta mezi vykonáním zkoušky a následným uvedením na internetu je tedy závislá pouze na době doručení vydaných osvědčení (ze zákona č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání je to 1 měsíc). Proto je zde i uvedeno datum poslední aktualizace. V případě, že by došlo k vydání revizní zprávy dříve, než dojde k zavedení do seznamu, je možné mne kontaktovat s ověřením této zkušenosti.

Je nějaký rozdíl mezi běžným kominíkem, který mi pouze komín vyčistí a revizním technikem, který provede revizi, a vyplývají mu povinnosti ze zákona, jako například vypracovat revizní zprávu?

David Schön: Ano, máte pravdu, rozdíl zde je. K vykonávání kontroly a čištění spalinové cesty postačuje živnostenské oprávnění v oboru kominictví. Pro provádění revizí je potřeba jisté formy „nástavby“. Osoba, která tuto nástavbu má je pak kominíkem – revizním technikem. Ti jsou pak uvedeni v naší databázi.

Autor: red., N. Zaoralová

Fotogalerie

ilustrační snímek                    zdroj: Požární ochrana

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Fotek: 75
Přidáno: 31.10.2019

Benefiční koncert pro Pontis

Benefiční koncert pro Pontis

Fotek: 55
Přidáno: 28.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.