Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 02. června 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Palacký má narozeniny

02.06.2023 - Palacký má narozeniny - Oslava se koná v science centru...

Počasí

02.06.2023 - Pátek

Teplota: 21 / 11 - SkoroJasno

03.06.2023 - Sobota

Teplota: 19 / 6 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pravoslavný kostelík má připomínat válečné zajatce

14. srpna 2013 - 14:34

Zpět na seznam článků

Chrám vzniká v místě Dlouhá kotlina

Pravoslavný kostelík má připomínat válečné zajatce

Studie kostelíku zdroj:OS Kostelík v horách

Občanské sdružení Kostelík v horách se rozhodlo vybudovat v Horní Lipové pravoslavný kotel, který by měl připomínat osudy válečných zajatců z druhé světové války. Na Jesenicku jejich počet dosahuje šesti tisícovek.

V sobotu 24. srpna posvětí stavbu novodobého památníku emeritní metropolita Kryštof. „Smyslem našeho počínání je připomenout jména asi šesti tisíc zajatců, kteří v letech 1939 až 1945 pracovali, trpěli a umírali na Jesenicku. Většina z nich pocházela ze zemí bývalého SSSR a po skončení války je čekal tragický osud tzv. vojenských zrádců a jejich stopy končí obvykle ve stalinských gulazích,“ vysvětlil Zdeněk Korčián z občanského sdružení Kostelík v horách.

pozvánka

Prostory architektonicky zajímavé stavby ve tvaru šestiúhelníku, zasvěceného svátku Proměnění Páně a sv. Nektariu Eginskému, budou sloužit nejen k duchovním účelům, ale najdou zde místo i jednotlivá jména zapomenutých zajatců. „V současné době se badateli Romanovi Janasovi, podařilo shromáždit již čtyři stovky jmen–osudů. Vzniklý památník by se tak stal jedním z mála míst naší vlasti, ve kterém se příběh válečných zajatců připomíná a zároveň prvním pravoslavným chrámem postaveným ve Slezsku,“ dodal Korčián.

studie

Stavba vzniká za podpory obce Lipová-lázně. Na její vznik přispívají také jednotlivci. Náklady jsou odhadovány na 1,2 miliónu korun.

 

Autor: red.,B.Haušková

Fotogalerie

Studie kostelíku            zdroj:OS Kostelík v horách

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.