Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Obnova lesů zrychluje

24.09.2021 - Obnova lesů zrychluje - Červené zóny postupně zelenají

Počasí

25.09.2021 - Sobota

Teplota: 20 / 11 - PoloJasno

26.09.2021 - Neděle

Teplota: 21 / 10 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Před pěti lety se na Šumpersku otevřelo Muzeum silnic

15. října 2015 - 13:12

Zpět na seznam článků

Nyní návštěvníky zve na Den otevřených dveří

Před pěti lety se na Šumpersku otevřelo Muzeum silnic

Vikýřovice - Muzeum silnic zdroj foto: A. Turková

Ve dvou stavebních etapách proběhla rekonstrukce budovy a nádvoří tzv. Krenišovského dvora ve Vikýřovicích. Přesně 26. října 2010 se zde otevřelo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.

areál před rekonstrukcí zdroj foto: A. Turková

Zpřístupněny byly tři stálé muzejní expozice, mapující jak historii cest a silnic, cestářské řemeslo i práci dnešních silničářů, tak i činnost významné podnikatelské rodiny bratří Kleinů, stavitelů silnic, železnic a mostů a historii i současnost našich silničních mostů.

Za těch několik minulých let se dvůr výrazně změnil.  „Návštěvníkům jsme nabídli přes dvacet tematických výstav, téměř každý měsíc jsou na Silničních pátcích prezentovány zajímavé přednášky, již dvakrát jsme se sešli na Silniční muzejní noci,“ přibližuje činnost posledních let vedoucí muzea Alena Turková.

Pět let existence by muzejníci rádi oslavili se svými návštěvníky v sobotu 24. října Dnem otevřených dveří, kdy bude možné si prohlédnout celý objekt muzea i zavzpomínat na to, jak Krenišovský dvůr vypadal před rekonstrukcí.  „Pro milovníky železničních modelů, které budou symbolickou připomínkou železničního podnikání bratří Kleinů, bude připravena výstavka členů Společnosti přátel železničního modelářství a železnice. Pokud počasí dovolí, rádi bychom návštěvníkům předvedli „v akci“ i náš poslední sbírkový předmět, vyprošťovací tank, který našemu muzeu věnovalo Město Šumperk,“ zve k návštěvě Dne otevřených dveří Alena Turková.

pozvánka

Do muzea by měli přijet majitelé historické vojenské techniky v dobových uniformách, v dobových kostýmech budou probíhat i komentované prohlídky expozic.

Muzeum silnic si za pět let své působení našlo jak své stálé příznivce, kteří jeho činnost podporují svou účastí na výstavách a přednáškách, tak i návštěvníky ze všech koutů České republiky. Zápisy v návštěvní knize v mnoha světových jazycích svědčí také o tom, že muzeum, jako jediné svého druhu u nás, dobře reprezentuje i v zahraničí. „Plány do budoucna stále máme, vždyť důstojnější umístění si jistě zaslouží jak renovovaná silniční technika, tak i mosty umístěné na dvoře muzea. Pro děti bychom rádi vybudovali venkovní dětský koutek s dřevěnými hračkami - replikami aut, válců, pohyblivými mostky apod., aby pro ně návštěva muzea byla nejen poučením, ale i zábavou,“ vyjmenovala muzejní vizi Alena Turková.

Autor: red., a.t.

Fotogalerie

Vikýřovice - Muzeum silnic                     zdroj foto: A. Turková

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Hradba 2021

Hradba 2021

Fotek: 18
Přidáno: 23.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.