Úterý 28. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Masožravé liány lovící hlodavce i velké exempláře staré třicet let

27.05.2024 - Masožravé liány lovící hlodavce i velké exempláře...

Počasí

28.05.2024 - Úterý

Teplota: 25 / 12 - Oblačno

29.05.2024 - Středa

Teplota: 21 / 13 - Oblačno

Přednáškový sál v botanické zahradě

10. dubna 2024 - 10:12

Zpět na seznam článků

Otevře Přírodovědecká fakulta UP

Přednáškový sál v botanické zahradě

Přednáškový sál v botanické zahradě zdroj foto: upol. - O. Blahoušek

Přednáškový sál, zimní zahradu a kvalitní sociální i technické zázemí nabídne akademické obci a veřejnosti nová víceúčelová budova v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která bude slavnostně otevřena ve středu 24. dubna. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou byla zahájena před třemi roky. Samotná stavba si vyžádala investici 31 milionů korun.

Botanická zahrada se rozprostírá nedaleko Smetanových sadů a je nejstarším areálem, který Přírodovědecká fakulta UP spravuje. Původní budova byla v areálu zahrady postavena před více než sto lety, takže její technický stav neodpovídal aktuálním potřebám. Vedení přírodovědecké fakulty proto zvažovalo, zda starou budovu nákladně rekonstruovat nebo se vydat cestou stavby nového objektu. „Jako nejekonomičtější varianta řešení se nakonec ukázala být stavba nové budovy v přední části zahrady. Nový objekt poskytne nejen prostory pro administrativní zázemí, ale také sál, ve kterém může být realizována výuka i akce pro veřejnost. To by mělo nejen rozšířit možnosti praktické výuky s využitím cenných botanických sbírek, o které pečujeme, ale také poskytnout platformu pro popularizační akce v zajímavém prostředí,“ uvedl děkan Přírodovědecké fakulty UP Martin Kubala.

Jádrem nové budovy je přednáškový sál, který nese jméno Josefa Otruby, což byl významný moravský botanik první poloviny 20. století. „Po Josefu Otrubovi jsme se rozhodli sál pojmenovat z několika důvodů. Jednak spravoval zahradu třicet let a díky jeho péči sbírky rostlin přečkaly těžké období druhé světové války. Navíc byl skvělým terénním botanikem, který nejen na střední Moravě objevil řadu nových nebo vzácných druhů rostlin. Zasloužil se také o vyhlášení několika maloplošných chráněných území na Hané,“ popsal vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Moderní sál má kapacitu padesát míst, je vybaven audiovizuální technikou umožňující pořádání konferencí, přednášek či promítání. Využíván bude nejen k výuce studentů, ale poslouží také k pořádání akcí pro veřejnost, jako jsou například besedy či výstavy. „Rádi bychom v sálu v půlročních cyklech pořádali výstavy s přírodovědnou tematikou, ať už odborně, nebo umělecky laděné. Věříme, že kulturní Olomouc tento nezvyklý formát brzy přijme za svůj,“ podotkl Václav Dvořák.

Součástí nové budovy je zimní zahrada s tropickými a subtropickými rostlinami z kolekce katedry botaniky přírodovědecké fakulty, mezi nimiž nebude chybět například mangovník indický, hřebíčkovec šabrejový nebo šťovík kanárský. Areál zahrady díky novostavbě získal také kvalitní sociální a technické zázemí a příležitostně i netradiční střešní vyhlídku, která bude přístupná během exkurzí.

Nová budova byla projektována v pasivním standardu, aby její provoz nebyl náročný na spotřebu energií a vody. „Přizpůsobili jsme tomu použité technologie, jak jsou fotovoltaické střešní panely, tepelné čerpadlo či rekuperace. Pamatovali jsme také na zelenou střechu, retenční nádrž na dešťovou vodu a trelážový systém na fasádách, který slouží k pěstování popínavých rostlin,“ dodal Václav Dvořák.

Autor: red., E. Havrlant, foto: archiv upol - O. Blahoušek

Fotogalerie

Přednáškový sál v botanické zahradě    zdroj foto: upol. - O. Blahoušek

Další články z rubriky

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Přineslo dětem radost i navzdory aprílovému počasí

Koloběh nanočástic v životním prostředí

Koloběh nanočástic v životním prostředí

Vyvinuli novou metodu vědci z UP Olomouc

Zákrok proti aktivnímu útočníkovi

Zákrok proti aktivnímu útočníkovi

Cvičení Amok Jeseník 2024

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.