Zde je místo pro Vaši reklamu
Fyzika
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 24. března 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Falešný med na pultech českých obchodů

23.03.2018 - Falešný med na pultech českých obchodů - FSZPI varuje...

Počasí

oblacno

24.03.2018 - Sobota

Teplota: 5 / -2 - Oblačno

polojasno

25.03.2018 - Neděle

Teplota: 5 / -3 - PoloJasno

Fyzika

Představení nové knihy historika Drahomíra Polácha vévodí Dnům evropského dědictví v Šumperku

05. září 2017 - 22:48

Zpět na seznam článků

Letošní ročník je nabitý zajímavými akcemi

Představení nové knihy historika Drahomíra Polácha vévodí Dnům evropského dědictví v Šumperku

historik Drahomír Polách v letošním roce převzal cenu Za přínos městu foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Dny evropského dědictví pořádá město Šumperk pod záštitou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jako každý rok se tradičně v září zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné. V řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji.

Program letošních Dnů evropského dědictví (DED) zahájí představení druhého pokračování knihy oblíbeného historika Drahomíra Polácha „Historické toulky Šumperskem“ ve středu 13. září o půl sedmé večr v Městské knihovně Šumperk v ulici 17. listopadu. „V knize najdeme na třicet nových historických zajímavostí napříč staletími z bývalých okresů, tedy oblasti, která v polovině 19. století územně zahrnovala okresy Šumperk, Staré Město a Vízmberk,“ říká ředitelka šumperské knihovny Kamila Šeligová a dodává, že součástí je i beseda a autogramiáda s autorem knihy.

Kamila Šeligová - ředitelka knihovny foto: archiv šumpersko.net

Koncertovat se bude během DED ve velkém, klášterní kostel Zvěstování Panny Marie bude od 14. do 17. září hostit již osmý ročník Mezinárodního festivalu duchovní vokální hudby. „Festival zahájí vystoupení brněnského vokálního kvintetu Socieatas Incognitorum ve čtvrtek 14. září, následující den v klášterním kostele vystoupí pořádající Oculos meos ze Šumperka, Pěvecký sbor a orchestr konzervatoře evangelické akademie z Olomouce a německý host Vokalensemble Anna Katharina. Sobotní festivalový den přinese vstoupení domácích Oculos meos a Motýlů a slovenského Speváckého zboru slovenských učitel’ov z Trenčianských Teplic,“ říká Jakub Jirgl, pořadatel festivalu a doplňuje, že v neděli 17. září proběhne v klášterním kostele ekumenická bohoslužba s hudebním doprovodem účastnických sborů.

program MF duchovní vokální hudby - program

O festivalu jsme informovali ZDE

Sobota už bude plně patřit památkám. Zpřístupněna bude radniční věž a expozice „Čarodějnické procesy“. „V tzv. Geschaderově domě bude připraven průvodce, který zavede zájemce do jinak nepřístupných útrob domu a vysvětlí jejich historii,“ vysvětluje Bohuslav Vondruška, koordinátor DED.

Bohuslav Vondruška - koordinátor DED foto: šumpersko.net

Kostelů bude v Šumperku otevřeno hned pět, vedle stálic klášterního kostela, kostela sv. Jana Křtitele a sv. Barbory bude nově zpřístupněn evangelický kostel a starokatolický kostel.

Evangelický kostel zdroj foto: mus

Pro velký zájem v minulých ročnících bude opět možné podívat se ve vyhrazených hodinách do útrob Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky. „Velkým lákadlem je bezesporu prohlídka bývalého šlechtického sídla Tunklů a Žerotínů s komentářem historika Drahomíra Polácha, prohlídky tzv. zámečku budou probíhat v sobotu vždy v celou hodinu, kromě poledne,“ prozrazuje Vondruška.

Divadlo Šumperk foto: archiv sumpersko.net

Jako každý rok i Vlastivědné muzeum v Šumperku se do DED zapojí bezplatným zpřístupněním svých výstav v historické budově Pavlínina dvora. „K prohlédnutí budou připraveny výstavy „Cesty k domům“, „Na stéblech trávy“ a tradiční výstava hub, to vše doplní výstava obrazů M. Zormanové a stálá expozice „Příroda a dějiny severozápadní Moravy,“ zve návštěvníky Eva Šebestíková z oddělení služeb veřejnosti šumperského muzea.

VMŠ zdroj foto: archiv šumpersko.net

Státní okresní archiv Šumperk v ulici Bří Čapků si na DED připravil komentované prohlídky archivu a také výstavu "Archiv ve škole, škola v archivu". „Výstava prezentuje průřez archiváliemi všech typů škol a školských institucí z regionu a také trojrozměrné exponáty ze školního prostředí,“ přibližuje archivářka Jana Lněníčková.

Za návštěvu bude rozhodně stát i vikýřovické Muzeum silnic. „Vedle tří stálých expozic „Via Est Vita – Silnice je život“, „Z historie a současnosti našich silničních mostů“ a   „Po stopách bratří Kleinů“ budou v rámci DED probíhat i dvě aktuální výstavy „Dvacet let Kolštejnského silničního okruhu v Branné“ a „Auta do dlaně – autodráhy“, přibližuje program Alena Turková, vedoucí muzea.

Vikýřovice - Muzeum silnic zdroj foto: archiv šumpersko.net

Doplňkovým sobotním programem bude výstava "Svědkové lidskosti - Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů", která bude instalována v české kapli klášterního kostela. Na své si přijdou i příznivci železnice. „Trať mezi Šumperkem a velkými Losinami bude brázdit historický motorový vůz M120.417 zvaný Věžák, který byl vyroben ve 30. letech minulého století,“ říká systémový specialista Českých drah Martin Šůstal. „Odjezd ze Šumperka bude v 9:40 a 12:30 hod., jízdenky bude možné zakoupit na pokladnách Českých drah,“ dodává Šůstal.

nádraží Šumperk - vyjíždí historický vagon Věžák foto: archiv šumpersko net

Neděle nabídne volné prohlídky klášterního kostela, expozice „Čarodějnické procesy“ a vyhlídky z radniční věže. Závěr DED 2017 bude patřit významnému šumperskému podnikateli Robertu Sieglovi, který se svou ženou Emmou provede zájemce po architektonických památkách období Malé Vídně. „Kostýmovaná prohlídka začíná v patnáct hodin před radnicí na nám. Míru a pokračuje Starobranskou ulicí na Hlavní třídu se zakončením v tzv. Hradu marnosti v ulici Čsl. armády, který byl Sieglovým palácem a dnes slouží jako internát střední zdravotnické škole,“ vysvětluje Vondruška.

Klášterní kostel zdroj foto: mus

I tentokrát bude probíhat soutěž ve sbírání razítek z památek. „Do letáku DED bude opět možné získat razítko ve vybraných památkách, po získání určitého množství otisků razítek půjde soutěžící do Informačního centra Šumperk a po předložení správně vyplněného letáku si bude moci přímo na místě cenu vylosovat,“ říká Bohuslav Vondruška. Ceny do soutěže věnovali výrobci s certifikátem JESENÍKY originální produkt®.

pozvánka - DED Šumperk zdroj: mus

Vstup zdarma je na besedu s panem Drahomírem Poláchem v knihovně, do všech památek v sobotu 16. i v neděli 17. září a také na nedělní procházku Malou Vídní. Vstupné se bude vybírat na koncerty Mezinárodního festivalu duchovní vokální hudby v klášterním kostele a stejně tak bude zpoplatněno jízdné „Věžákem“.

Autor: red., O. Hajduková, foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

historik Drahomír Polách v letošním roce převzal cenu Za přínos městu    foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Další články z rubriky

Kamil Střihavka se skupinou Leaders koncertuje v Šumperku

Kamil Střihavka se skupinou Leaders koncertuje v Šumperku

Známé hity zazní v akustické podobě

Nejlepší kniha o fake news

Nejlepší kniha o fake news

LiStOVáNí v zábřežském kině Retro

Paul Batto Jr. koncertuje v Šumperku

Paul Batto Jr. koncertuje v Šumperku

Na jevišti velkého sálu domu kultury

Exkluzivní Fotogalerie

Keltský večer v Šumperku I.

Keltský večer v Šumperku I.

Fotek: 41
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku II.

Keltský večer v Šumperku II.

Fotek: 67
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku III.

Keltský večer v Šumperku III.

Fotek: 31
Přidáno: 04.03.2018

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.