Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 20. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

20.02.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 4 - Zataženo

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Představujeme nový paliativní tým

02. července 2019 - 19:42

Zpět na seznam článků

Pomůže pacientům se závažným, život ohrožujícím onemocněním

Představujeme nový paliativní tým

Představujeme nový paliativní tým zdroj foto: FN OLK

Svůj vlastní paliativní tým zřídila od 1. června letošního roku FN Olomouc. Stalo se tak díky projektu s názvem „Podpora paliativní péče - zvýšení dostupnosti zdravotních služeb v oblasti paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče“. Realizuje jej ministerstvo zdravotnictví v rámci Operačního programu Zaměstnanost financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu a olomoucká fakultní nemocnice je jedním ze sedmi zdravotnických zařízení, které byly zařazeny do pilotní fáze projektu. Paliativní tým pomáhá v těžké životní situaci pacientům, kteří trpí závažným, život ohrožujícím onemocněním.

Pilotní provoz na zvýšení dostupnosti paliativní péče bude ve FN Olomouc probíhat po dobu jednadvacet měsíců. Spočívá  v zavedení konziliárního týmu paliativní péče složeného z lékařů, sester, psychologů, sociálních pracovníků  a dalších odborníků; tým je doplněn o duchovního a povinně rovněž o pracovníka pro sběr dat. Cílovou skupinou projektu jsou pacienti se závažným onemocněním v kterékoli jeho fázi, pomoc týmu je směřována také na jejich rodinné příslušníky, blízké a pečující.

Osobní náklady členů týmu pokryje dotace ve výši zhruba 4,9 milionu korun. „Paliativní péče je velmi důležitou součástí zdravotního systému, proto se snažíme ji u nás maximálně rozvíjet. Věřím, že se nám ji tímto pilotním projektem podaří v nemocnicích standardizovat. Projekt zároveň ověří, zda je existence paliativních týmů efektivní a jak se odrazí v datech o nákladovosti a kvalitě péče,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vedoucí lékařkou olomouckého paliativního týmu je lékařka  Hana Kalábová. z Onkologické kliniky.  „V nemocnici je celá řada pacientů, u nichž vzhledem k jejich zdravotnímu stavu nastává otázka, zda další snaha  o léčbu nepůsobí více škody než užitku. Jsou to typicky třeba právě někteří naši onkologičtí pacienti  s onemocněním v pokročilém či konečném stadiu. Dalšími takovými diagnózami jsou například srdeční selhání, chronická bronchitida, jaterní onemocnění či některé neurologické diagnózy,“ zmiňuje Hana  Kalábová.

Podle jejího kolegy, lékaře Novorozeneckého oddělení a Dětské kliniky FN Olomouc lékaře Jana Hálka. je hlavním úkolem paliativního týmu koordinace další péče o pacienta včetně komunikace s ním. „Ptáme se jej, co by si on sám přál, co je pro něj důležité, zjistíme ve spolupráci s ošetřujícím týmem všechny dostupné možnosti. Na tomto základě je možné stanovit plán další péče: dohodnout její rozsah a také kde a jak může probíhat. Může si přát být doma či v jiném zařízení, případně může mít jiná přání a potřeby. Samozřejmou součástí paliativní péče je snaha o řešení nepříjemných příznaků doprovázející onemocnění - bolesti, nevolnosti a podobně. Velmi důležitá je i komunikace s rodinou a sjednocení názorů na to, jaký bude v konkrétním případě další postup. Každopádně je třeba zmínit to, že pacient nadále zůstává v péči svého ošetřujícího lékaře, jenž by jako první měl v odůvodněných případech kontaktovat paliativní tým,“ vysvětlujeJan Hálek.

Vzhledem k tomu, že projekt paliativní péče v olomoucké fakultní nemocnici teprve startuje, není zatím zcela zřejmé, kolika případů se jeho činnost dotkne. „Můžeme ale vyjít z poznatků již fungujících paliativních týmů v nemocnicích poskytujících péči podobného rozsahu jako ta naše. Tyto týmy poskytují péči zhruba pětatřicet,  až čtyřicet pacientům měsíčně. Náš tým funguje od začátku června a máme zatím desítku klientů,“ vypočítává lékařka Hana Kalábová.

Představujeme nový paliativní tým zdroj foto: FN OLK

Paliativní tým nemá pomoci jen pacientům a jejich blízkým, ale také usnadnit práci ošetřujícímu personálu, který všechny tyto činnosti již v současné době vykonává. K dispozici má svou vlastní místnost v budově Oddělení alergologie a klinické imunologie, kde se schází jednou týdně k administrativní poradě.

Samotná činnost týmu je vykonávaná na zdravotnickém pracovišti, kde se pacient nachází. „Ošetřující personál kontaktuje tým prostřednictvím telefonní linky 588 445 407 v pracovní dny od osmi do patnácti hodin. Na tomto čísle může paliativní tým kontaktovat kdokoliv, stejně jako na mailové adrese paliativni@fnol,“ uvedl tiskový mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher. „Chtěl bych za celý náš tým pochválit ministerstvo, protože se jedná opravdu o smysluplný projekt, který, jak pevně věřím, pomůže nastartovat odpovídající paliativní péči,“ uzavírá lékař Jan Hálek.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OLK

Fotogalerie

Představujeme nový paliativní tým      zdroj foto: FN OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.