Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. července 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Olomoucká Rudolfova alej se pyšní jubilejní lípou

24.07.2019 - Olomoucká Rudolfova alej se pyšní jubilejní lípou -...

Počasí

24.07.2019 - Středa

Teplota: 29 / 15 - SkoroJasno

25.07.2019 - Čtvrtek

Teplota: 31 / 14 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Překročení rychlosti, nepřipoutání se, používání mobilu

06. února 2019 - 11:05

Zpět na seznam článků

Nejčastější přestupky v loňském roce

Překročení rychlosti, nepřipoutání se, používání mobilu

ilustrační snímek zdroj: MD

Nejvíce řidičů dostane body za překročení rychlosti, nepřipoutání se bezpečnostním pásem a za řízení s mobilem v ruce. Loni bylo zaznamenáno celkem 395 tisíc přestupků a trestných činů, za které dostali řidiči body. Aktuálně je v registru řidičů 6,8 milionů lidí, z toho alespoň nějaký bod má sedm procent z nich, tedy zhruba každý čtrnáctý řidič.

Vůbec nejčastějším přestupkem bylo v loňském roce překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o méně než 20 km/h, ale více než 5 km/h. „Takového přestupku se dopustila třetina všech bodovaných řidičů, což je více než sto třicet tisíc případů,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Druhým přestupkem bylo v loňském roce porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem nebo užít ochrannou přilbu. „Tuto povinnost policisté a úřady potrestali v sedmnácti procentech případů, což je šedesát šest tisíc bodovaných přestupků,“ uvedla mluvčí.

Třetím nejčastějším prohřeškem je pak při řízení vozidla držení mobilního telefonu nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení. „Takových případů bylo třináct procent ze všech bodovaných, v absolutních číslech pak padesát jeden tisíc případů,“ sdělila Lenka Rezková

Čtvrtým bodovaným přestupkem bylo v loňském roce překročení rychlosti v obci o 20 km/h a více a pátým přestupkem překročení rychlosti o více než 10 km/h, ale méně než 30 km/h mimo obec. Následuje nedání přednosti v jízdě, výraznější překročení rychlosti, nezastavení na červenou nebo na pokyn „Stůj!“, ohrožení pod vlivem návykové látky nebo řízení vozidla bez příslušného řidičského oprávnění.

Nejvíce řidičů má na kontě dva nebo tři body. „V centrálním registru řidičů bylo poslední den loňského roku evidováno čtyři sta osmdesát tisíc řidičů, kteří se dopustili přestupku nebo trestného činu započítávaného do bodového hodnocení řidiče. Takový řidič má tedy na svém kontě alespoň jeden bod. To odpovídá sedmi procentům všech registrovaných řidičů z celkového počtu 6,8 milionů řidičů, takže každý čtrnáctý řidič je bodovaný,“ uvedla mluvčí.

Dvanáct bodů má na kontě dohromady skoro čtyřicet tisíc řidičů. Největší skupinu bodovaných řidičů tvoří muži ve věku čtyřicet čtyři let a řidičky ženy ve věku čtyřicet tři let.

Ministerstvo dopravy poslalo začátkem února do připomínkového řízení návrh změn bodového systému v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. „Cílem je zjednodušit systém na tři sazby bodů, nastavit pevně dané blokové pokuty a reagovat na nejčastější prohřešky na silnicích. Návrh nepřinese zásadní zpřísňování pokut, v případě bagatelních přestupků ministerstvo dopravy naopak navrhuje pokutu snížit,“ upřesnila Lenka Rezková.

Autor: red., L. Rezková

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: MD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.