Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Učitelé roku Olomouckého kraje

29.03.2023 - Učitelé roku Olomouckého kraje - Nominovali je kolegové...

Počasí

30.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 3 - obcasny-Déšť

31.03.2023 - Pátek

Teplota: 13 / 7 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci

14. března 2023 - 12:22

Zpět na seznam článků

Výstava For Model se koná už tento týden

Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci

Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci zdroj foto:VFO

Vůbec poprvé bude díky letošní výstavě For Model na Výstavišti Flora Olomouc k vidění téměř třímetrový model francouzské majestátní plachetnice Le Fleuron s šedesáti čtyřmi děly. Hotový je teprve od února, jeho stavba zabrala Petru Šebestovi z Klubu lodních modelářů Olomouc přes dva roky.

Loď bude tento týden od pátku 17. do neděle 19. března spolu s řadou dalších modelů vystavena v pavilonu A, zážitky však na návštěvníky letošního 21. ročníku oblíbené interaktivní výstavy čekají i na dalších místech. Pavilon E bude patřit železničním modelářům a jen pár kroků od olomouckého výstaviště budou v sobotu 18. března zastavovat historické vlaky.

For Model je jednou z největších tuzemských akcí zaměřenou na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice.

Propracovanému modelu francouzské plachetnice Le Fleuron z 18. století věnoval Petr Šebesta zhruba tři tisíce hodin času, na třicet kilogramů těžké lodi tak nechybí ani funkční kanony, zlacené zdobení, osvětlení kajuty či dobový nábytek. „Pracoval jsem na ní každý den alespoň tři hodiny. O víkendech samozřejmě mnohem více, také na to padla moje dovolená. Modelařina mě ale nabíjí, je to má droga,“ popisuje Petr Šebesta.

Svému koníčku se Petr Šebesta věnuje už padesát let. Do stavby plachetnice, jež bude mít na výstavě For Model 2023 premiéru, ovšem zapojil i moderní technologie. „Okna na zádi jsou vypálená laserem do překližky, kanony jsou z 3D tiskárny. To jsou ale jen detaily, jako celek je loď poctivá ruční práce. Například jen na lanoví jsem potřeboval 400 metrů provázku a je v něm 450 kladek, zlacené ozdoby jsou stejně jako postavy námořníků z moduritu,“ popisuje modelář.

Plachetnice je dlouhá zhruba dva a půl metru, na výšku měří bezmála dva metry. Děl má nový model přesně podle předlohy 64, osm z nich je funkčních – dokáží díky dálkovému ovládání odpálit malé nálože se střelným prachem.

Dohromady pak Petr Šebesta na letošní 21. ročník výstavy For Model doveze hned tři majestátní modely starých plachetnic, všechny o délce kolem dvou a půl metru. „Díky obdivuhodnému umu modelářů nejrůznějšího zaměření jsou na každém ročníku výstavy For Model k vidění nové jedinečné modely. I letošní rok to potvrzuje. Těší nás, že s námi spolupracují a že si pro první veřejnou prezentaci svých prací vybírají právě Výstaviště Flora Olomouc,“ uvedla ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.

FaktaPlachetnice Le FleuronV 18. století šlo o francouzskou loď postavenou v letech 1729 až 1732. Na délku měřila přes 47 metrů, posádku tvořilo 450 až 500 mužů. Byla jednou z nejlepších lodí v námořnictvu Ludvíka XV. Námořníci, kteří na ní sloužili, ji považovali za dokonalou, současně byla Le Fleuron nejrychlejší lodí flotily. Sloužila do roku 1745, kdy z dodnes neznámých příčin shořela v kotvišti v přístavu Brest.

Autor: red., M. Poláček - zdroj foto: VFO

Fotogalerie

Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci   zdroj foto:VFO
Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci   zdroj foto:VFO
Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci   zdroj foto:VFO
Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci   zdroj foto:VFO
Premiéra majestátní plachetnice v Olomouci   zdroj foto:VFOPremiéra majestátní plachetnice v Olomouci   zdroj foto:VFO

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.