Čtvrtek 24. května 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Petra Zsáková zve na Festival „Být ženou“

23.05.2018 - Petra Zsáková zve na Festival „Být ženou“ - Letos...

Počasí

zatazeno

24.05.2018 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 13 - Zataženo

zatazeno

25.05.2018 - Pátek

Teplota: 21 / 11 - Zataženo

Přenašeči nebezpečných nemocí se ukrývají v podzemí

27. dubna 2018 - 08:55

Zpět na seznam článků

Musíme jim čelit společně

Přenašeči nebezpečných nemocí se ukrývají v podzemí

ilustrační snímek zdroj foto: O. Coufal

Na začátku je otázka: Kdo je to? Žije především pod zemí a je součástí lidské civilizace. Čím má člověk větší životní úroveň, tím lépe se mu daří. Přežije pád z více než desetimetrové výšky a umí plavat několik dnů bez odpočinku. Dožívá se až tří let a jeden pár může za rok přivést na svět až dva tisíce potomků.  Přenáší řadu nebezpečných nakažlivých nemocí pro člověka, od myšího tyfu, krysí skvrnivky, leptospirózy, salmonelózy až po tuberkulózu, tularémii nebo Weilovu žloutenku. Podle různých zdrojů může ve městě dosáhnout jejich poměr k lidem až 5:1. Odpověď zní: Potkan!

Každý člověk denně vyprodukuje přibližně sto padesát litrů odpadní vody, která proudí systémem stok do čistírny odpadních vod, kde ji dostupné technologie dokáží dokonale vyčistit. Bohužel, než se tak stane, jsou zbytky jídel v odpadní vodě bohatě prostřeným jídelním stolem pro potkany, které pestrá potravní nabídka odpadků nenutí shánět si potravu v přírodě.

Dobrou životní úroveň a kvalitu bydlení umožňují potkanům především staré kanalizační stoky a domovní přípojky, kde si může vyhrabat prostorné nory a zahnízdit v bezprostřední blízkosti zdroje potravy. Na povrchu se pak objevují propady v chodnících a cestách a vzniká zde nebezpečí úrazu.

ilustrační snímek zdroj foto: O. Coufal

Aby se zamezilo množení potkanů, provádí každoročně Šumperská provozní vodohospodářská společnost, na své náklady plošnou deratizaci v jarní a podzimní kampani, během kterých se do kanalizace pokládají nástrahy.

Každý rok se naklade na území obcí, kde společnost působí, až dva tisíce čtyři sta kusů návnad o hmotnosti téměř pět set kilogramů. „Nástraha není na bázi jedu, ale působí jako antikoagulant, jehož cílem je snižovat srážlivost krve a způsobit infarkt. V rámci ochrany zvířat byly tyto látky testovány a doporučeny jako účinné a bezbolestné. Jsou aplikovány ve formě „salámu", který obsahuje přesnou dávku pro hubení potkanů. Pro bezpečnost ostatních zvířat, která by mohla přijít s nástrahou do styku, je dávka přesně stanovena na hmotnost potkana. U větších zvířat způsobí pouze částečnou nevolnost. Při plošné deratizaci není populace potkanů v kanalizaci zcela vyhubena, ale drží se na únosné míře,“ přibližuje Ondřej Coufal.

ŠPVS rovněž plošně monitoruje robotem s televizní kamerou stav kanalizační sítě a postupně ji rekonstruuje, což rovněž omezuje životní podmínky pro potkany. Nová plastová potrubí jsou odolnější proti narušení hlodavci než starý zvětralý beton a spolehlivé napojení domovních přípojek s přesným těsněním také bezpečně omezí přístup potkanů ke zdroji potravy. 

Pro důslednou deratizaci je však nezbytné, aby souběžně proběhlo kladení nástrah i v přilehlých nemovitostech, které nejsou součástí kanalizace a ŠPVS tam tuto činnost nemůže provádět. Obecnou povinností všech vlastníků nemovitostí je pravidelné zajišťování deratizace rizikových prostor (zejména sklepy, suterénní prostory, kanalizační přípojky, vnitřní kanalizace, apod.). „Je proto nezbytně nutné, aby se k postupu v opatřeních proti hlodavcům připojili jmenovaní vlastníci a ostatní občané pomohli tím, že nebudou do kanalizace vyhazovat zbytky jídel. Od toho jsou kontejnery na domovní odpad, které je nutné uzavírat tak, aby se do nich hlodavci nedostali,“ dodává Ondřej Coufal.

Autor: red., Ondřej Coufal

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj foto: O. Coufal

Další články z rubriky

Šumperský úřad na Jesenické se otevírá lidem

Šumperský úřad na Jesenické se otevírá lidem

Den otevřených dveří 24. května

Hejtmanství nahradí staré sanitky

Hejtmanství nahradí staré sanitky

Investice přijde na jednašedesát milionů

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.