Přes 150 tisíc tísňových volání přijali v loňském roce krajští operátoři na lince 112
10. února 2016 - 09:58
Evropský den linky 112 si připomínáme 11. února
ilustrační snímek zdroj foto: HZS Ok
Stalo se již tradicí, že si Evropané každoročně 11. února připomínají Evropský den linky 112. Asociace evropského čísla tísňového volání svým členům letos doporučila, aby se při propagaci tísňové linky 112 zaměřili na studenty, kteří cestují v rámci studijního programu Erasmus po státech Evropy.
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje navázal proto v této souvislosti spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. „Ta v šestém týdnu letošního roku pořádá „Orientation week“ pro nově nastupující studenty, kteří na univerzitě budou studovat v rámci studijního programu Erasmus,“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.
Ve čtvrtek 11. února od patnácti hodin proběhne na Cyrilometodějské teologické fakultě krátká přednáška pro studenty o evropském čísle tísňového volání 112. „Studenti získají informaci o tom, kdy volat na tísňovou linku, jak postupovat a jak se chovat, když na linku zavolají. Získají také informaci o tom, že na operačním středisku hasičů, které se o provoz linky 112 stará, přijímají tísňová volání 24 hodin denně, sedm dní v týdnu cizojazyčně hovořící operátoři, kteří jsou nejen studentům připraveni pomoci při jakékoli mimořádné události,“ přibližuje mluvčí.
O zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání 112 ve všech členských státech EU rozhodla již v roce 1991 Rada Evropských společenství. Počátky projektu tísňové linky 112 v České republice sahají až do roku 1996. K 1. lednu 2003 pak bylo číslo 112 zprovozněno ve všech telefonních sítích na území republiky a používá se souběžně se současnými národními linkami tísňového volání 150 - hasiči, 155 – zdravotnická záchranná služba a 158 - policie. V roce 2005 pak bylo dokončeno budování telefonních center linky 112. Od tohoto roku funguje v každém ze čtrnácti krajů telefonní centrum obsluhující linku 112, jejímž provozovatelem je Hasičský záchranný sbor ČR.
Telefonní centra tísňového volání jsou vzájemně zastupitelná. „V případě přetížení nebo výpadku centra v jednom kraji jsou hovory na linku 112 automaticky přesměrovány na další telefonní centra tísňového volání 112, aniž by to volající poznal na rychlosti nebo kvalitě odbavení. Je zde tak garance, že se občan vždy dovolá na tísňovou linku,“ vysvětluje Vladimíra Hacsiková.
Technologie telefonních center tísňového volání 112 také propojuje základní složky integrovaného záchranného systému: Hasičský záchranný sbor ČR, Policii ČR a zdravotnickou záchrannou službu. To umožňuje rychlé vyhodnocení vzniklé situace a okamžitou reakci záchranných složek. „Na tísňovou linku 112 se lze jako na jedinou dovolat v případě, že na místě je signál alespoň jednoho mobilního operátora, bez SIM karty a bez kreditu,“ upozorňuje mluvčí.
Za loňský rok operátoři linky 112 odbavili v celé České republice 3 255 057 hovorů. Z uvedeného počtu v Olomouckém kraji se jednalo o 179 202 tísňových volání, z toho 153 251 tísňových volání na linku 112 a 25 951 na národní linku tísňového volání 150.
Autor: red., a.č.,V. Hacsiková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.