Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilý recidivista kradl značkové boty

07.07.2020 - Podnapilý recidivista kradl značkové boty - V chodbě...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Přes 90 tisíc Čechů v loňském roce pracovalo v zahraničí

15. května 2014 - 13:52

Zpět na seznam článků

O které profese mají zájem evropští zaměstnavatelé?

Přes 90 tisíc Čechů v loňském roce pracovalo v zahraničí

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Počet občanů České republiky, kteří cestují za prací do zahraničí, roste. Zatímco v roce 2006 jich podle orientačních údajů evropského portálu vycestovalo přibližně pětapadesát tisíc, loni se jich rozhodlo pro práci v cizině přes devadesát tisíc.

Možností, jak získat práci v cizině je několik – buď si ji člověk najde sám a odpoví třeba na inzerát, nebo se obrátí na agenturu či využije možností, která nabízí Evropské služby zaměstnanosti (Eures). K hlavním aktivitám patří mezinárodní i regionální burzy práce, přeshraniční informační a poradenské dny a další činnosti. Evropské služby zaměstnanosti operují na území členských států a Švýcarska. Jedná se o tzv. informační a poradenský systém, který podporuje pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce a stimuluje tak právo každého na volný pohyb pracovních sil. „Česká Republika se do systému  zapojila v roce 2004, současně se vstupem do Evropské unie a od 1.dubna 2011 přešla agenda z Ministerstva práce a sociálních věcí na nově vzniklou instituci Úřad práce ČR,“ informovala tisková mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Nejčastěji lidé míří do Velké Británie, Německa a Rakouska. Největší zájem mají evropští zaměstnavatelé o profese ve strojírenství, zdravotnictví a gastronomii. “V současné době je velká poptávka po kvalifikovaných řemeslnících, jako jsou elektrikáři, instalatéři, pekaři, cukráři, truhláři a tesaři. Zaměstnavatelé také hledají sezónní pracovníky v zemědělství, turistickém ruchu a ve službách, a to ve většině zemí Evropské unie,” vyjmenovává manažer Eures ČR Miroslav Chytil.

Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří obstojně ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším plusem je pak předchozí praxe. „Vyjet za prací do zahraničí je obrovská zkušenost a člověk z ní může čerpat po celý život. Nejenže se naučíte dobře cizí jazyk, ale získáte také přehled o tom, jak se v konkrétní zemi žije a jak se dají určité věci dělat i jinak. Každopádně je ale na místě být před odjezdem velmi obezřetný. Doporučuji všem, aby si při hledání práce vždy ověřili veškeré skutečnosti. Jen tak se mohou vyhnout případným problémům,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. 

Autor: red.,K.Beránková

Fotogalerie

ilustrační snímek          zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.