Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

17.04.2024 - Středa

Teplota: 10 / 5 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Přes pětatřicet kilo sloních klů skončilo v rukách celníků

17. června 2014 - 11:56

Zpět na seznam článků

Byly rozřezány na čtrnáct dílů

Přes pětatřicet kilo sloních klů skončilo v rukách celníků

zajištěné sloní kly zdroj foto:ČIŽP

Celníci zadrželi v neděli 15.června na letišti Václava Havla cestujícího cizí státní příslušnosti, který chtěl propašovat sloní kly o celkové hmotnosti 35,3 kilogramů.

Čtyři kusy sloních klů, které byly rozřezané na čtrnáct menších dílů, se zadržený snažil provézt bez povolení v příručních zavazadlech. „Byly odhaleny při běžné kontrole zavazadel za použití rentgenu. Cizinec údajně nevěděl, co se v zavazadlech nachází,“ uvedla Jana Rambousková z České inspekce životního prostředí.

Jedná o kly slona afrického. „Mohou pocházet ze tří různých sloních jedinců. Dva exempláře dosahují délky 91–94 centimetrů, jeden má 154 a nejdelší dokonce 177 centimetrů. Cena těchto klů by se na asijském trhu mohla vyšplhat na jeden milion korun, na čínském trhu kvůli vysoké poptávce dokonce na dvojnásobek, tedy dva miliony korun,“ upřesnila Jana Rambousková.

zajištěné sloní kly

Veškeré kly byly cestujícímu příkazem zabaveny a staly se tak majetkem státu. O jejich dalším osudu bude rozhodovat Ministerstvo životního prostředí. „Případ je dále šetřen jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ dodala Rambousková.

Sloni byli v roce 1989 zařazeni do seznamu CITES I, čímž byl obchod se slonovinou víceméně celosvětově zakázán. Keňa v té době demonstrativně spálila veškeré zásoby zabavené slonoviny. Zákaz obchodu se však podařilo udržet pouze deset let. Pak kvůli tlaku některých zemí na uvolnění obchodu byly v roce 1997 některé populace slonů přeřazeny do slabší kategorie ochrany – do CITES II.  Od roku 2005 obchod se slonovinou znovu dramaticky narůstá a vrátil se již na úroveň před rokem 1988.

Autor: red.,J.Rambousková, zdroj foto:ČIŽP

Fotogalerie

zajištěné sloní kly              zdroj foto:ČIŽP

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.