Prestižní Cenu Thálie získal Šumperák Lukáš Melník
30. března 2015 - 00:06
Okamžiky slávy s ním bezprostředně vychutnala rodina i přátelé
Lukáš Melník získal prestižní Cenu Thálie - sna snímku je s přítelkyní zdroj foto: V. Krejčí
Radost, vděk i velká zodpovědnost. Takto Lukáš Melník popisuje první pocity, které se dostavily po obdržení prestižní Ceny Thálie. Trofej v podobě divadelní masky z autorské dílny Bořka Šípka převzal na slavnostním vyhlášení v sobotu 28. března v pražském Národním divadle.
Stal se tak prvním oceněným slavnostního večera, na který zavítal každý, kdo v českém divadelním světě něco znamená. „První Thálie patří tradičně do rukou mladých,“ zahájil show, přenášenou Českou televizí, moderátor, herec a režisér Antonín Procházka.
Cenu přišel osobně předat legendární Luděk Munzar, kterého na jeviště doprovodila dcera Barbora. Úspěšný Šumperák, jenž po vystudování brněnské JAMU zakotvil v ostravském divadle Petra Bezruče, ocenění získal za to, že „podává vynikající výkony, zejména v psychologicky složitých charakterech mladých mužů“. „Je to pro mě velká čest,“ svěřil se Melník kolegům a krátce poděkoval režisérům, kteří mu dávají role, na nichž jako herec může vyrůst, dále „Bezručákům“, rodině i Herecké asociaci.
Po těchto slovech aplaudovalo hlediště Národního divadla, zaplněné hereckými hvězdami. „Zisk Thálie pro mě znamená velkou motivaci, abych nepolevoval, pokračoval v práci a snažil se ji dělat ještě lépe než doposud. Dostat tak prestižní cenu je velká zodpovědnost, ale doufám, že se teď i díky ní posunu ještě dál,“ přiznal se jen pár hodin po velké události, které na místě přihlíželi také Lukášovi blízcí - rodiče, bratři-dvojčata, přítelkyně i s maminkou a také kamarád, výtvarník Václav Roháč.
„Kdo mohl, ten dorazil. Jen sestra, která studuje a pracuje v Austrálii, to měla moc daleko,“ zalitoval herec. „Lukáš si cenu opravdu zaslouží. Tam, kam se dostal, je jen díky svému talentu, píli a poctivé práci. Nemá vlivné známé, kteří by ho protlačili. Je to obyčejný kluk ze Šumperka. Šel za svým snem. Do všeho, co dělal, dal srdce a vypracoval se,“ řekl Roháč, který před lety ilustroval knížku, jejíž je Melník spoluautorem.
Že nepochází z herecké rodiny potvrzuje i sám oceněný. „Maminka pracuje na městském úřadě, babička byla lékařkou,“ prozradil herec, který původně vystudoval obor cestovního ruchu na Střední odborné škole v Temenici. „K divadlu jsem neměl zvláštní vztah, pouze jsem navštěvoval to šumperské, na jehož prknech jsem také poprvé viděl Norberta Lichého, aniž bych tušil, že tento uznávaný herec jednou bude mým kolegou. V posledním ročníku střední školy jsem zhlédl filmovou adaptaci Hamleta a to mi nasadilo brouka do hlavy. Na přijímačkách na DAMU jsem ale pohořel, uspěl jsem až později na JAMU,“ vzpomíná oceněný herec na nesnadné začátky.
Brzdilo ho také to, že byl plachý a nesmělý. Později se však ukázalo, že Shakespearův Hamlet se mu skutečně stal osudným. Už během studií se v této hře objevil v brněnském HaDivadle, kde ztvárnil Laerta, potom hostoval v Divadle 7 a půl v inscenaci Thelma a Luisa. U ostravských „Bezručů“ má za sebou už desítky rolí. Hrál Chlestakova v Revizorovi, Kristiána v Cyranovi, Lenského v Evženu Oněginovi či Petra Bezruče v inscenaci Bezruč?! Oblíbil si účinkování ve hrách Petrolejové lampy, Pestré vrstvy a Noc bláznů.
Sobotní předávání Cen Thálie si šumperský rodák vtiskl do paměti takto: „Zpočátku jsem měl ohromnou trému. Pak jsem vydechl, uvědomil si, že nejde o život, a nějak jsem se pokusil vyjádřit svůj dík. Nakonec to byl krásný pocit, opravdu nádhera.“
Nejnověji se chystá nastudovat roli Porthose ve Třech mušketýrech, premiéru u „Bezručů“ plánují už na květen. „Jsem rád, že se čím dál tím víc začínám uplatňovat také na obrazovce a ve filmu. Letos bude mít premiéru televizní Jan Hus, v němž jsem ztvárnil bratra titulního hrdiny. Mám za sebou i natáčení pro stanici HBO,“ líčí mladý herec.
Na filmovém plátně se objevil například ve 3 sezónách v pekle či v Máji. Hrál v Případech 1. oddělení, Zázracích života, Kriminálce Anděl či Četnických humoreskách. Věnuje se také psaní a filmové režii. Před dvěma lety spolu s Marcelem Škrkoněm vytvořil scénář a natočil celovečerní thriller Isabel, který slavil úspěchy na filmových festivalech v zámoří.
Lukáš Melník není prvním Šumperákem, který Cenu Thálie pro mladého činoherce obdržel. Před dvanácti lety ho předešel Ondřej Sokol. Stejné ocenění v minulosti získali také například Jan Potměšil, Petra Špalková, Jiří Langmajer, Alena Antalová či Radek Holub.
Autor: red., V. Krejčí
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.