Úterý 26. března 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperský aerobik získává body po celé republice

25.03.2019 - Šumperský aerobik získává body po celé republice -...

Počasí

Zataženo

26.03.2019 - Úterý

Teplota: 10 / 2 - Zataženo

Zataženo

27.03.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Prestižní ocenění na Staroměstské radnici převzali i studenti ze Šumperka

11. prosince 2018 - 19:31

Zpět na seznam článků

Britský vzdělávací program DofE letos absolvoval rekordní počet českých studentů

Prestižní ocenění na Staroměstské radnici převzali i studenti ze Šumperka

Prestižní ocenění na Staroměstské radnici převzali i studenti ze Šumperka zdroj foto: M. Oudesová

Vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu neboli DofE letos dokončilo na sedm set českých žáků a studentů. Jedná se tak o rekordní počet mladých lidí u nás, kteří v rámci jednoho roku převezmou jedno ze tří ocenění pro absolventy tohoto programu.

Slavnostní předávání proběhnou 11., 13. a 18. prosince na Novoměstské radnici za osobní účasti Lejly Abbasové, zakladatelky projektu Asante Kenya, Zuzany Bahulové, české designérky a animátorky, Kláry Nademlýnské a Tatiany Kovaříkové, české módní návrhářky.

Účastníci se v rámci DofE věnují hned několika oblastem zároveň – sportu, rozvoji talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici. Za celou myšlenkou stojí princ Philip, manžel královny Alžběty II., který se v 50. letech minulého století rozhodl tímto způsobem rozvíjet mladé lidi na britských školách, pro velkou oblibu se ale DofE rychle rozšířilo do celého světa. V každé z výše jmenovaných čtyř oblastí si účastníci vyberou libovolnou aktivitu s individuálním cílem, kterého chtějí za určitý časový úsek dosáhnout. Program má navíc celkem tři úrovně, jejichž náročnost je stanovena právě délkou plnění aktivit – bronzová úroveň trvá minimálně šest měsíců, zlatá osmnáct měsíců.

Prestižní ocenění na Staroměstské radnici převzali i studenti ze Šumperka zdroj foto: M. Oudesová

Jednou ze škol, jejíž studenti převzali 11. prosince tento prestižní certifikát, se stala i Střední odborná škola Šumperk. Účastníky programu zde mají na starost Jan Sýkora a Alice Válková. „V rámci DofE mě nejvíce motivuje radost z práce s mladými lidmi a sdílení jejich nadšení a zážitků,“ říká Alice Válková. „Je skvělé jít spolu s účastníky vstříc novým výzvám a příležitostem,“ dodává. „Například Bára Stašáková se díky přípravě adaptačního kurzu v rámci dobrovolnictví vypracovala na instruktorku, dokonce se zdokonalila tak, že v letošním roce byla již vedoucí instruktorkou. Posun jsem u ní zaznamenala nejen v organizačních schopnostech, ale i ve schopnostech jednat s lidmi, být spolehlivá a nést odpovědnost,“ odpovídá Alice na otázku, zda u svých studentů zaznamenala posun v osobnostním rozvoji.

Mezi další šikovné účastníky programu patří podle jejích slov také Tomáš Žoužela. „Největší výzvou pro mě bylo nejspíš tancování, protože jsem o tomto sportu nevěděl skoro nic, než jsem ho začal dělat,“ říká Tomáš o svých DofE aktivitách.

V České republice už program funguje od roku 1995 a v současné době je v něm zapojeno tři a půl tisíce studentů, a to v rámci téměř dvou set dětských domovů, středisek volného času a základních, středních a vysokých škol. „Abyste se mohli najít, musíte se nejdřív ztratit! Takhle bych popsala zakončení své DofE cesty. Naše expedice se povedla i přes to, že jsme se párkrát ztratily, omylem si prodloužily cestu a také zdolávaly převýšení krajiny. Dalo mi to úžasný pocit, který měl nádech hrdosti na sebe samu i zbytek týmu,“ říká Bára, další absolventka programu.

Mezi nejznámější držitele tohoto ocenění patří například manželka prince Williama Catherine, vévodkyně z Cambridge, cestovatel Levison Wood, britský velvyslanec v České republice Nick Archer nebo princ Edward, hrabě z Wessexu, syn královny Alžběty II.

Právě princ Edward pravidelně Českou republiku navštěvuje, aby podpořil české účastníky programu – naposledy tomu tak bylo v loňském roce, kdy se osobně zúčastnil Zlaté ceremonie v budově Senátu České republiky. Čeští absolventi programu tak měli možnost převzít svůj certifikát přímo z jeho rukou.

 
 

Autor: red., M.Oudesová,zdroj foto: M. Oudesová

Fotogalerie

Prestižní ocenění na Staroměstské radnici převzali i studenti ze Šumperka   zdroj foto: M. Oudesová

Další články z rubriky

Nejlepší realizace pozemkových úprav byly oceněny

Nejlepší realizace pozemkových úprav byly oceněny

Ve 12. ročníku soutěže Žít krajinou

Lesní porosty od pradávna nazýváme jako ,,plíce planety“

Lesní porosty od pradávna nazýváme jako ,,plíce planety“

Ve skutečnosti stejně dobře fungují i jako super-efektivní klimatizace a obrovská zásobárna vody

VIDEO. Seniorská obálka může zachránit život

VIDEO. Seniorská obálka může zachránit život

Prvním krajem, který ji v loňském roce zavedl, byl Jihomoravský. Postupně se zapojují další kraje. Nově i...

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.