Při léčbě rakoviny plic ve FN Olomouc začíná pomáhat nový přístroj
14. listopadu 2012 - 21:55
Olomoucké pracoviště ročně diagnostikuje dvě stovky nových případů rakoviny plic
slavnostní předání přístroje - zleva přednosta Kolek, sochař Hořínek, arcibiskup Graubner a ředitel FNOL Havlík zdroj foto: FNOl
Pneumologové Fakultní nemocnice Olomouc mají k dispozici nového pomocníka v léčbě jedné z nejobávanějších nemocí - rakoviny plic. Je jím moderní laserový přístroj, který umožňuje lékařům šetrně a s přesným zacílením odstranit nádory na průduškách a umožnit tak nemocnému opět volné dýchání. Mezi nádorovými onemocněními je právě rakovina plic největším zabijákem. Proto se nákup přístroje rozhodlo podpořit občanské sdružení Promeritum, které poskytlo finanční příspěvek z darů obyvatel regionu.
„Přístroj je schopen uvolnit dýchací cesty při jejich uzavření nádorem a umožnit tak nemocnému člověku opět volné dýchání. Může zastavit krvácení z dýchacích cest a pomáhá při zavádění průduškových protéz. Ohebné laserové vlákno má průměr jeden milimetr a zavádí se do průdušek pomocí bronchoskopu. Laser ničí nádory bezkontaktním odpařováním nemocné tkáně,“ popsal možnosti přístroje profesor Vítězslav Kolek, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FNOL a předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
Podle jeho slov rakovina plic zabíjí nejvíc pacientů ze všech zhoubných nádorů. Je vyvolána hlavně kouřením a její výskyt stoupá v poslední době především u žen. Na klinice pracuje Pneumoonkologické centrum, které ročně diagnostikuje přes 200 nových případů rakoviny plic. Nemocní jsou léčeni chemoterapií a biologickou léčbou, ve spolupráci s hrudními chirurgy se zde provádí operace časných stádií nemoci a ve spolupráci s onkology ozařování. Olomoucké centrum se dlouhodobě specializuje právě na léčbu pomocí intervenční bronchoskopie, což je léčba laserem nebo zavádění protéz a zářičů do průdušek.
Účastníci dnešního slavnostního předání přístroje klinice si současně připomněli 85. výročí založení prvního plicního léčebného zařízení v Olomouci, kterým byl plicní pavilon postavený v roce 1927 v tehdejších Moravských zemských ústavech v místě dnešní II. interní kliniky FNOL.
„Pavilon měl padesát lůžek a léčila se zde hlavně tuberkulóza. Ročně bylo ošetřeno až dva tisíce tři sta nemocných. Na dnešní plicní klinice je ročně ambulantně provedeno přes pětadvacet tisíc ošetření a provádí se asi dva tisíce bronchoskopických a jiných intervenčních výkonů, šestnáct tisíc vyšetření plicních funkcí a mnoho dalších diagnostických výkonů. Léčí se zde záněty plic a průdušek, nitrohrudní nádory nebo různá poranění plic. Nejčastějšími nemocemi jsou chronická obstrukční plicní nemoc, zápaly plic, astma, rakovina plic, poruchy dýchání ve spánku, cystická fibróza a sarkoidóza,“ uvedl přednosta kliniky.
Během slavnostního setkání, kterého se účastnili zástupci Olomouckého kraje, Statutárního města Olomouce, vedení nemocnice i Lékařské fakulty UP v Olomouci, byla v budově Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FNOL odhalena tematická plastika známého olomouckého sochaře Karla Hořínka nazvaná „Dech zdraví“.
Autor: red.,E.Havrlant, zdroj foto: FN Ol.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.