Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 28. února 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Draci Pars Šumperk vs SC Kolín 5:2

27.02.2021 - Draci Pars Šumperk vs SC Kolín 5:2 - Reportáž ze zápasu

Počasí

28.02.2021 - Neděle

Teplota: 7 / -1 - PoloJasno

01.03.2021 - Pondělí

Teplota: 8 / -1 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Při nákupu ojetých aut pozor na nekalé obchodní praktiky

19. ledna 2018 - 12:14

Zpět na seznam článků

ČOI varuje kupující

Při nákupu ojetých aut pozor na nekalé obchodní praktiky

Při prodeji ojetých aut pozor na nekalé obchodní praktiky zdroj foto: čoi

Česká obchodní inspekce se i v loňském roce zaměřila na dodržování povinností při prodeji ojetých automobilů. V období od 22. května do 31. října uskutečnila pětašedesát kontrol v autobazarech na celém území České republiky. Porušení zákona zjistila u sedmatřiceti z nich, což je téměř šedesát procent z celkového počtu provedených kontrol.

Situace se oproti předloňskému roku nezlepšila. Obchodníci i nadále používají klamavé, nebo jiné nedovolené obchodní praktiky, které zásadním způsobem poškozují spotřebitele.

Kontrolní akci zaměřili inspektoři na dodržování právních předpisů při nabídce a prodeji ojetých motorových vozidel. „Hlavním cílem bylo ověření, jakým způsobem jsou poskytovány informace o jejich vlastnostech, zejména o počtu najetých kilometrů. Dále se zaměřila na správnost poskytování informací při uzavírání kupních smluv, jako například, počet předchozích majitelů nebo zda bylo vozidlo havarováno,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.

tabulka zdroj: čoi

V rámci kontrolní akce pracovníci ČOI vytipovali celkem sedmadvacet vozidel, která byla následně posuzována v součinnosti se soudními znalci.

Na vozidla, u kterých bylo podezření, že informace o stavu kilometrů nebo jiné informace o vozidle neodpovídají skutečnosti, byly vypracovány znalecké posudky. „U devíti posuzovaných vozidel byl podle znaleckých posudků uváděn nižší stav počtu najetých kilometrů oproti stavu skutečnému. Jednalo se například o Volkswagen Passat 1,9 TDi, kdy v nabídce byl uveden stav tachometru přes 210 tisíc kilometrů. Ze znaleckého posudku vyplynulo, že toto vozidlo mělo již v září 2015 najeto přes 276 tisíc kilometrů. Stav kilometrů byl snížen nejméně o  65,5 tisíce kilometrů,“ přiblížil tiskový mluvčí.

Dalším vozidlem s vyšším rozdílem ujetých kilometrů byla Škoda Octavia 1,8 combi 4x4. „Na vývěsce umístěné ve vozidle byl uveden stav 150 tisíc kilometrů. Podle zjištění znalce mělo vozidlo již v dubnu 2016 najeto 200 tisíc kilometrů. Rozdíl v kilometrech tak činil nejméně 50 tisíc kilometrů. V osmi případech pak bylo zjištěno, že byly prováděny rozsáhlejší opravy (např. po havárii). Rovněž ani tato skutečnost nebyla předem spotřebiteli sdělena,“ informoval Jiří Fröhlich.

Česká obchodní inspekce uložila ve sledovaném období čtyřiadvacet pokut v celkové hodnotě 860 tisíc korun.

 
 

Autor: red., J. Fröhlich

Fotogalerie

Při prodeji ojetých aut pozor na nekalé obchodní praktiky  zdroj foto: čoi

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.