Pondělí 25. května 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidiče při cestě z Bludova do Šumperka přemohla únava

25.05.2020 - Řidiče při cestě z Bludova do Šumperka přemohla únava...

Počasí

25.05.2020 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - Přeháňky-Déšť

26.05.2020 - Úterý

Teplota: 15 / 8 - obcasny-Déšť

Příběhy apoštolů a evangelistů

12. dubna 2019 - 14:03

Zpět na seznam článků

Pozvánka do šumperského muzea

Příběhy apoštolů a evangelistů

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Příběhy apoštolů a evangelistů – to je název nové výstavy šumperského muzea, která bude během letošních velikonočních svátků vyprávět legendární životy autorů evangelií a nejbližších Kristových učedníků, a to prostřednictvím cenné pozdně barokní sochařské kolekce, jež byla vytvořena v druhé polovině 18. století pro králický kostel sv. Michaela Archanděla.

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Jak bývají tito muži vyobrazováni ve výtvarném umění? Podle jakých atributů je lze rozlišit? Na tyto i další otázky výstava odpoví.

Rozsáhlá sestava polychromovaných dřevěných skulptur v životní velikosti je ojedinělým sochařským dokladem zachycujícím jednotlivé postavy apoštolů i evangelistů na našem území. V průběhu 20. století se valná část souboru stala součástí sbírkového fondu dnešního Vlastivědného muzea v Šumperku a Městského muzea v Králikách. Díky navázané spolupráci bude možné spatřit soubor soch na krátký čas opět kompletní. Citlivě bude doplněn dalšími uměleckými díly věnujícími se tomuto námětu.

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Konkrétně budou představeni apoštolové sv. Petr, sv. Ondřej, sv. Jakub Větší, apoštol a evangelista sv. Jan Evangelista, apoštolové sv. Filip, sv. Bartoloměj, sv. Tomáš, apoštol a evangelista sv. Matouš, apoštolové sv. Jakub Menší, sv. Juda Tadeáš, sv. Šimon Kananejský, Jidáš Iškariotský i sv. Matěj, který po Jidášově zradě doplnil počet Dvanácti. Součástí sochařské kolekce je rovněž sv. Pavel, který bývá k apoštolům přiřazován, i zbývající dva evangelisté sv. Marek a sv. Lukáš. 

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Zelený čtvrtek je první ze čtyř velikonočních dnů, je to den, kdy Ježíš Kristus povečeřel se svými učedníky a poté se odebral do Getsemanské zahrady. Tomuto biblickému výjevu se různí malíři věnovali mnohokrát, ovšem k těm nejznámějším malbám patří bezpochyby dílo od Leonarda da Vinciho v refektáři dominikánského kláštera u milánského kostela Santa Maria delle Grazie.

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Tato monumentální nástěnná malba z konce 15. století je nejen vynikajícím uměleckým dílem, ale současně je opředena mnoha tajemstvími a záhadami. Leonardo například použil v kompozici velmi často trojúhelníky, což by mohlo naznačovat Svatou Trojici.

Zajímavá je také skutečnost, že postavy na kresbě nemají svatozáře. Nicméně někteří badatelé přišli dokonce i s téměř konspirační teorií, že na obraze není vedle Krista zobrazen apoštol a evangelista Jan, ale Máří Magdaléna. Že jste něco takového již slyšeli nebo viděli? Určitě, protože tento příběh byl mistrně popsán Danem Brownem v románu Šifra mistra Leonarda. Ale ruku na srdce, příběh svatého grálu a Máří Magdalény si asi všichni pamatujeme, víte však, kdo to byli apoštolové a evangelisté? Dovedli byste je vyjmenovat? To už je asi trošku oříšek, že?

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ

Odpovědi na tyto i další otázky přináší nová výstava Muzea Šumperk s názvem Příběhy apoštolů a evangelistů, která bude během letošních velikonočních svátků vyprávět legendární životy autorů evangelií a nejbližších Kristových učedníků, apoštolů, a to prostřednictvím cenné pozdně barokní sochařské kolekce, jež byla vytvořena v druhé polovině 18. století pro králický kostel sv. Michaela Archanděla.

Polychromované skulptury všech dvanácti apoštolů a zbývajících dvou evangelistů jsou doplněny o sochy a obrazy dalších důležitých aktérů tohoto příběhu, a to apoštola národů sv. Pavla z Tarsu (socha je součástí králické kolekce), Máří Magdalénu a samotného Ježíše Krista.

Unikátní výstavu, která byla zahájena ve čtvrtek 11. dubna, můžete navštívit až do 16. června.

Autor: red., L. Müllerová, E. Šebestíková, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

Příběhy apoštolů a evangelistů zdroj foto: VMŠ
pozvánka na výstavu            zdroj: VMŠ

Další články z rubriky

VIDEO. Čtyřicet let DK Šumperk

VIDEO. Čtyřicet let DK Šumperk

Ředitelka Hana Písková oslovuje jeho příznivce

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.