Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. března 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí

21.03.2023 - Jednotky hasičů zachránily studenty z 10. patra kolejí -...

Počasí

22.03.2023 - Středa

Teplota: 14 / 4 - obcasny-Déšť

23.03.2023 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 8 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Přijďte se do Loštic seznámit s historií keramických betlémů

09. listopadu 2013 - 12:39

Zpět na seznam článků

Symbol adventního a vánočního období

Přijďte se do Loštic seznámit s historií keramických betlémů

Betlém od M.Vašíčkové foto:P.Janíčková

Ve čtvrtek 14. listopadu v 17.00 hodin bude v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích zahájena výstava keramických betlémů. Autorkami výstavy jsou Pavlína Janíčková a Maja Kudelová.

Betlém nebo také jesličky, jako zobrazení scény narození Ježíše Krista, se stal jedním ze symbolů adventního a vánočního období. První skutečný betlém byl vytvořen v Itálii v roce 1291. V 16. století se díky jezuitům a františkánům rozšířilo stavění jesliček z Itálie do střední a částečně západní Evropy, byly to ovšem chrámové betlémy.

Betlém od M.Vašíčkové foto:P.Janíčková

V českých zemích byl první kostelní betlém postaven roku 1562 v Praze a v následujících letech se tento zvyk rozšířil do dalších českých a moravských chrámů.

Ve druhé polovině 18. století platil zákaz, vyhlášený císařem Josefem II., vystavovat jesličky v kostelech, a tak došlo k rozšíření betlémů do měšťanských a selských domácností. „K výrobě betlémů se používaly rozmanité materiály - dřevo, papír, lepenka, ale také plech, těsto, vosk, hrnčířská hlína nebo sádra a sklo. Postavy byly často usazovány do mechu, někdy v kombinaci s větvičkami jehličnanů. Figury většiny betlémů se opatřovaly polychromií, popřípadě se ještě přizdobovaly textilem, polodrahokamy a podobně,“ vysvětluje jedna z autorek výstavy Pavlína Janíčková.

Betlém od I.Konečné foto:P.Janíčková

Keramické betlémy na výstavě pocházejí ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, muzeí v Zábřeze a v Mohelnici.

Autorkami vystavených keramických betlémů jsou Miloslava Vašíčková z Třeštiny, Světla Pospíšilová z Libiny, Iva Konečná z Loštic a dále klienti sociálního ústavu v Litovli – Rybníčku. Své výrobky zapůjčili žáci Základní školy ve Vranové Lhotě a v Lošticích.

Autor: red.,P.Janíčková

Fotogalerie

Betlém od M.Vašíčkové               foto:P.Janíčková

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.