Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 04. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena

04.03.2021 - Platnost řidičáků a technických prohlídek je...

Počasí

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

05.03.2021 - Pátek

Teplota: 4 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Primář Igor Ziegelheim objasňuje co bylo důvodem očkování zdravotníků v Šumperku

18. srpna 2016 - 06:50

Zpět na seznam článků

Proti nebezpečné meningokové infekci

Primář Igor Ziegelheim objasňuje co bylo důvodem očkování zdravotníků v Šumperku

MUDr. Igor Ziegelheim - primář Centrálního příjmu Nemocnice Šumperk zdroj foto: sumpersko.net

Nejprve mají pocit, že dostali nějakou virózu, ale během pár hodin je odváží do nemocnice sanitka nebo i vrtulník. Začíná bitva o čas. Oč je meningokoková infekce vzácnější, o to je nebezpečnější. Umírá na ni až dvacet procent pacientů, záleží na tom, jakým kmenem se člověk nakazí. S bakteriální meningokokovou infekcí se zaměstnanci Centrálního příjmu Nemocnice Šumperk setkali letos už třikrát, i proto se sami rozhodli nechat se proti nebezpečné infekční nemoci očkovat.

Byl pátek večer, když do Nemocnice Šumperk přivezla sanitka mladého muže s vysokou horečkou, malátností a bolesti svalů. Z toho, co se zprvu zdálo jako těžší průběh chřipky, se později vyklubala nebezpečná bakteriální meningokoková infekce.

Než se u mladíka závažná nemoc, kvůli které byl posléze převezen na infekční oddělení do opavské nemocnice, potvrdila, pečovala o něj řada zaměstnanců, která se tak s pacientem dostala do přímého kontaktu. „Všichni museli být týden sledováni. Podstupovali standartní vyšetření, nařízená při kontaktu s touto infekcí a někteří museli být přeléčeni antibiotiky,“ popisuje nepříjemnou situaci primář Centrálního příjmu Igor Ziegelheim.

S nebezpečnou infekcí se během letošního roku setkali zaměstnanci nemocnice už třikrát, jednomyslně se tak shodli na nutnosti nechat se očkovat zdroj foto: NŠ - T. Bulková

S nebezpečnou infekcí se během letošního roku setkali zaměstnanci nemocnice už třikrát. Na oddělení Centrálního příjmu se tak zcela jednomyslně shodli na nutnosti nechat se očkovat. Vedení nemocnice jejich přání vyšlo vstříc a všem zaměstnancům oddělení očkování zaplatilo. „V současné době jsou pracovníci centrálního příjmu očkováni proti meningokové infekci typu A, C, W135, Y vakcínou Menveo a také proti meningokové infekci typu B vakcínou Bexsero,“ dodává primář.

Meningokoková infekce je sice vzácná, zato velmi záludná infekce. Málokdy se ji podaří vyléčit úplně bez následků. Důvodem je hlavně to, že pacienti a jejich okolí mají málo praktických zkušeností s tím, jak ji rozlišit od viróz a bakteriálních infekcí dýchacích cest. „Infikovaný se dostane do nemocnice v průměru po devatenácti hodinách od propuknutí příznaků. To už bývá jeho stav dramatický a často i kritický. U řady pacientů dochází k hnisavému zánětu mozkových blan. Nemocného postihnou kromě vysoké horečky také náhlá nevolnost, bolesti hlavy, zvracení a zatuhnutí šíje, kvůli němuž se nemůže předklonit,“ přibližuje průběh nemoci mluvčí Hana Szotkowská.

Při včasné diagnóze se však dá nemoc poměrně dobře vyléčit s pomocí antibiotik.

Autor: red., H. Szotkowská

Fotogalerie

MUDr. Igor Ziegelheim - primář Centrálního příjmu Nemocnice Šumperk       zdroj foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.