Primář Igor Ziegelheim objasňuje co bylo důvodem očkování zdravotníků v Šumperku
18. srpna 2016 - 06:50
Proti nebezpečné meningokové infekci
MUDr. Igor Ziegelheim - primář Centrálního příjmu Nemocnice Šumperk zdroj foto: sumpersko.net
Nejprve mají pocit, že dostali nějakou virózu, ale během pár hodin je odváží do nemocnice sanitka nebo i vrtulník. Začíná bitva o čas. Oč je meningokoková infekce vzácnější, o to je nebezpečnější. Umírá na ni až dvacet procent pacientů, záleží na tom, jakým kmenem se člověk nakazí. S bakteriální meningokokovou infekcí se zaměstnanci Centrálního příjmu Nemocnice Šumperk setkali letos už třikrát, i proto se sami rozhodli nechat se proti nebezpečné infekční nemoci očkovat.
Byl pátek večer, když do Nemocnice Šumperk přivezla sanitka mladého muže s vysokou horečkou, malátností a bolesti svalů. Z toho, co se zprvu zdálo jako těžší průběh chřipky, se později vyklubala nebezpečná bakteriální meningokoková infekce.
Než se u mladíka závažná nemoc, kvůli které byl posléze převezen na infekční oddělení do opavské nemocnice, potvrdila, pečovala o něj řada zaměstnanců, která se tak s pacientem dostala do přímého kontaktu. „Všichni museli být týden sledováni. Podstupovali standartní vyšetření, nařízená při kontaktu s touto infekcí a někteří museli být přeléčeni antibiotiky,“ popisuje nepříjemnou situaci primář Centrálního příjmu Igor Ziegelheim.
S nebezpečnou infekcí se během letošního roku setkali zaměstnanci nemocnice už třikrát. Na oddělení Centrálního příjmu se tak zcela jednomyslně shodli na nutnosti nechat se očkovat. Vedení nemocnice jejich přání vyšlo vstříc a všem zaměstnancům oddělení očkování zaplatilo. „V současné době jsou pracovníci centrálního příjmu očkováni proti meningokové infekci typu A, C, W135, Y vakcínou Menveo a také proti meningokové infekci typu B vakcínou Bexsero,“ dodává primář.
Meningokoková infekce je sice vzácná, zato velmi záludná infekce. Málokdy se ji podaří vyléčit úplně bez následků. Důvodem je hlavně to, že pacienti a jejich okolí mají málo praktických zkušeností s tím, jak ji rozlišit od viróz a bakteriálních infekcí dýchacích cest. „Infikovaný se dostane do nemocnice v průměru po devatenácti hodinách od propuknutí příznaků. To už bývá jeho stav dramatický a často i kritický. U řady pacientů dochází k hnisavému zánětu mozkových blan. Nemocného postihnou kromě vysoké horečky také náhlá nevolnost, bolesti hlavy, zvracení a zatuhnutí šíje, kvůli němuž se nemůže předklonit,“ přibližuje průběh nemoci mluvčí Hana Szotkowská.
Při včasné diagnóze se však dá nemoc poměrně dobře vyléčit s pomocí antibiotik.
Autor: red., H. Szotkowská
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.