Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 20. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem

19.05.2019 - Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem -...

Počasí

20.05.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 15 - Přeháňky-Déšť

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Primář Lubomír Drlík varuje: „Melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži!“

09. srpna 2016 - 13:23

Zpět na seznam článků

Lékaři Nemocnice Šumperk vyšetřuji podezřelá znaménka novým digitálním dermatoskopem

Primář Lubomír Drlík varuje: „Melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži!“

MUDr. Lubomír Drlík - primář kožního oddělení Nemocnice Šumperk zdroj foto: NŠ - T. Bulková

Lékaři kožního oddělení Nemocnice Šumperk začali vyšetřovat pacienty s pomocí nového digitálního dermatoskopu. Přístroj v hodnotě tři čtvrtě milionu korun dokáže přehledně zmapovat znaménka celého těla a zároveň pořídit detailní fotografie, které mohou dermatologové postupně vyhodnocovat v čase a sledovat tak na těle pacienta případné nebezpečné kožní změny.

Pomocí dermatoskopu mohou lékaři včas diagnostikovat a zahájit léčbu maligního melanomu. Maligní melanom je zhoubný kožní nádor s nejrychlejším vzrůstem výskytu na světě. Podle posledních zveřejněných zpráv se každých deset let počet nemocných téměř zdvojnásobí. Šanci na vyléčení zvyšuje pouze včasné odhalení lékařem.

Nádory kůže totiž patří mezi ty nejagresivnější.  „Melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži, včetně oblasti dlaní či nehtů. V jeho diagnostice nám nově pomůže právě nový digitální dermatoskop. Uplatnění najde zejména u pacientů s mnohačetnými pigmentovými lézemi,“ vysvětluje primář kožního oddělení Nemocnice Šumperk  Lubomír Drlík.

Přístroj detailně mapuje znaménka z celého těla, melanom se totiž může vyvíjet kdekoliv na kůži foto: Nemocnice Šumperk T. Bulková

Nový digitální dermatoskop má mnohem lepší charakteristiky a vidí do kůže ještě lépe než jeho „starší předchůdci“. Přístroj navíc umožňuje odborníkům vyšetřovat nově znaménka prostřednictvím celoplošného skenování těla. „Jedná se o takzvané mapování, kdy kamera přístroje zaznamená přehledné fotky znamének z celého těla, fotografie uchová a lékaři následně jednou až dvakrát do roka za pomocí přístroje vyhodnocují jejich změny. Proto je třeba, aby lidé chodili na kontrolu pravidelně,“ dodává primář. 

Přístroj detailně mapuje znaménka z celého těla, melanom se totiž může vyvíjet kdekoliv na kůži foto: Nemocnice Šumperk T. Bulková

Počet lidí, kteří se léčí se zhoubnými kožními melanomy neustále roste, a to nejen v České republice.

Rakovina kůže se v současnosti v některých evropských zemích stává dokonce nejčastějším typem rakoviny – zejména pak u mladých žen. Na vzrůstajícím počtu onemocnění se podílí celá řada faktorů jako je fototyp kůže, snižování tloušťky ozónové vrstvy nad Evropou nebo třeba vztah k opalování. „Vyšetření s pomocí digitálního dermatoskopu je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, v případě celoplošného skenování těla si pacienti za vyšetření zaplatí tisíc korun. Víc informací získají zájemci na telefonním čísle kožní ambulance 583 332 551,“ upřesňuje tisková mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

Nový přístroj je určen k diagnostice všech pigmentových a kožních změn, které není snadné pozorovat pouhým okem.

Autor: red., H. Szotkowská

Fotogalerie

MUDr. Lubomír Drlík - primář kožního oddělení Nemocnice Šumperk      zdroj foto: NŠ - T. Bulková

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.