Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 19. září 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dvacátý ročník Výstavy hub v Šumperku přinesl i nejedno ohlédnutí

19.09.2019 - Dvacátý ročník Výstavy hub v Šumperku přinesl i...

Počasí

19.09.2019 - Čtvrtek

Teplota: 15 / 7 - Oblačno

20.09.2019 - Pátek

Teplota: 15 / 4 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Primář šumperské Dialýzy představuje přístroj BCM – Body Composition

07. listopadu 2015 - 20:34

Zpět na seznam článků

Umí určit zavodnění pacientů

Primář šumperské Dialýzy představuje přístroj BCM – Body Composition

Primář šumperské Dialýzy MUDr. Petr Schlemmer zdroj foto: archiv

Novým moderním monitorem sledují zdravotníci na Dialýze Šumperk, množství vody v těle u nemocných pacientů. Moderní přístroj s názvem BCM- Body Composition monitor umí stanovit stupeň zavodnění pacientů, který dosud zdravotnický personál zjišťoval pouze na základě klinických příznaků (hodnota krevního tlaku, dýchací potíže, edémy). Investice do nového přístroje přišla na více než 350 tisíc korun.

Pacienti se selháním funkce ledvin mají velmi často sníženou schopnost vytvářet dostatečné množství moči. Tekutiny se v těle hromadí a je nutné jejich odstranění ultrafiltrací při dialýze.

Součástí jejich režimu je také omezování příjmu tekutin, což je pro pacienty často velmi nepříjemné. „Sledování hydratace, tedy zavodnění pacienta, je jedním ze základních úkolů dialyzačního lékaře. Při převodnění totiž hrozí riziko zvyšování krevního tlaku, vzniku otoků, dušnosti až i srdečního selhání. Naopak nadměrná ultrafiltrace – odstraňování tekutiny při dialýze - může vést ke křečím, poklesu krevního tlaku, nevolnosti, zvracení i poruše vědomí,“ vysvětluje primář Dialýzy Šumperk Petr Schlemmer, proč je sledování hydratace pacientů tak důležité. Nový přístroj umožňuje navíc určit jak zavodnění pacienta, tak hmotu netučné tkáně a hmotu tělesného tuku.

šumperská Dialýza - představila nový přístroj, který určí zavodnění pacientů zdroj foto: Agel

Pokud zdravotníci odhalí, že je pacient převodněný, což je častější případ, odstraní přebytečné tekutiny ultrafiltrací. „Samozřejmě musíme být opatrní, aby nedošlo k příliš rychlému odvodnění s nepříjemnými průvodními projevy. V případě, kdy je pacient dehydratován, aplikujeme infuze, a je-li schopen, přijímá i větší množství tekutin pitím a má tedy volnější režim,“ doplnil primář Schlemmer.

Nový přístroj umožňuje navíc určit jak zavodnění pacienta, tak hmotu netučné tkáně a hmotu tělesného tuku! „Zájemci o dočasnou dialyzační léčbu, kdykoliv během roku, se mohou hlásit na telefonním čísle 583 332 821 nebo na e-mailové adrese dialyza@dls.agel.cz, kde se dozví veškeré podrobné informace, rezervují si termíny a dohodnou si s personálem podrobnosti,“ upřesňuje tisková mluvčí  Radka Miloševská

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

Primář šumperské Dialýzy MUDr. Petr Schlemmer    zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.