Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 25. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Soutěž Podnikavé hlavy zná své vítěze

25.05.2022 - Soutěž Podnikavé hlavy zná své vítěze - Prvenství...

Počasí

25.05.2022 - Středa

Teplota: 16 / 11 - obcasny-Déšť

26.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 10 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Primářka Renata Michálková představuje speciální kameru, která pomůže odhalit nebezpečné oční onemocnění

19. září 2018 - 11:37

Zpět na seznam článků

Nový přístroj pořídila šumperská nemocnice

Primářka Renata Michálková představuje speciální kameru, která pomůže odhalit nebezpečné oční onemocnění

MUDr. Renata Michálková - přimářka očního oddělení šumperské nemocnice foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Makulární degenerace – jedno z nejzávažnějších očních onemocnění, které může skončit i slepotou. Se včasným odhalením vážné nemoci pomáhá šumperským očním lékařům nová speciální kamera.

Přístrojová novinka dokáže díky rychlému a přesnému snímkování odhalit nemoc už v raném stádiu a to ještě dřív, než pacient začne mít problémy se zrakem. „Nová kamera umožňuje velmi rychle snímat přední i zadní část oka. Díky svým ojedinělým vlastnostem dokáže odhalit už v raném stádiu poškození struktur sítnice, které je znakem nemoci zvané makulární degenerace,“ vysvětluje primářka očního oddělení šumperské nemocnice Renata Michálková s tím, že nová kamera vyniká zejména rychlostí pořízení detailních záběrů oční sítnice i velmi vysokým rozlišením obrazu.

Speciální kameru využijí šumperští lékaři nejen pro odhalení makulární degenerace, ale i vyšetření zrakových nervů u zeleného zákalu foto: NŠ - D. Aberlová

Speciální kameru využijí oční lékaři také při vyšetřování zrakových nervů u zeleného zákalu. Přístrojová novinka jim také umožní dlouhodobě sledovat případné změny na postiženém oku.

Určitá forma tzv. věkem podmíněné makulární degenerace postihne až polovinu lidí starších pětašedesáti let. Klíčové pro zmírnění následků nemoci je právě její včasné zachycení. Nezbytností jsou proto pravidelné oční prohlídky, a to nejen u seniorů. Některé náznaky počínající „nemoci starých očí“ se mohou překvapivě objevit i u lidí mladších čtyřiceti let. Podle primářky Renaty Michálkové se zhoršení zraku ve stáří úplně vyhnout nelze. „S přibývajícím věkem je proto nutné dbát na prevenci a chodit na pravidelné preventivní prohlídky,“ upozorňuje lékařka.

oční pracoviště šumperské nemocnice zdroj foto: archiv sumpersko.net

Věkem podmíněná makulární degenerace má dvě formy. Suchá forma je častější, její průběh je pomalejší a dochází při ní k úbytku a poškození sítnicových buněk. Méně častou je pak takzvaná vlhká forma, jejíž průběh je však velmi rychlý a nevratné poškození zraku může způsobit v řádu týdnů nebo měsíců. U suché formy je léčba nemoci omezená na podávání přípravků, které zpomalují proces stárnutí oka a zvyšují jeho odolnost. U vlhké formy, pokud pacient dorazí k lékaři včas, existuje možná terapie speciálními léky. Ty se aplikují po podání anestetických kapek tenkou jehlou přímo do oka.

oční pracoviště šumperské nemocnice zdroj foto: archiv sumpersko.net

Oční pracoviště šumperské nemocnice najdou pacienti v přízemí pavilonu D (naproti novému pavilonu R). „Na preventivní prohlídku se mohou objednávat telefonicky na čísle 583 332 752 nebo 583 332 753. Pracoviště má i speciální makulární poradnu,“ uvedla tisková mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.

Autor: red., H. Hanke, zdroj foto: archiv šumpersko net a NŠ

Fotogalerie

MUDr. Renata Michálková - přimářka očního oddělení šumperské nemocnice    foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.