Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 09. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policie v kraji kontrolovala nákladní vozidla a autobusy

09.07.2020 - Policie v kraji kontrolovala nákladní vozidla a autobusy -...

Počasí

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 13 - obcasny-Déšť

10.07.2020 - Pátek

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Připravte si kosy, hrábě a můžete vyrazit!

19. července 2012 - 09:15

Zpět na seznam článků

Za zpěvu písní se budou kosit chráněné louky

Připravte si kosy, hrábě a můžete vyrazit!

ilustrační snímek zdroj.j.g.

Šestý ročník akce s názvem Folklorní kosení se koná v sobotu 21. července od šesti hodin ráno na Chebzí u obce Písečná na Jesenicku. Od časného rána budou účastníci kosit chráněné vstavačové louky, poté bude slavnost s hostinou, mší a zpěvem písní u kapličky na místě zaniklých samot.

„Zveme všechny mistry práce s kosou i začátečníky, ale také všechny milovníky přírody, společné práce, starých časů a pohody,“ uvádí koordinátorka Martina Brožková z jesenického regionálního centra Hnutí Brontosaurus a dodává: „Vemte s sebou kosu či hrábě a doporučujeme i retro styl oblečení v lidovém stylu. Kdo se nebude cítit na kosení či hrabání, může pomoci například s přípravou svačiny, rozdáváním vody, či zpěvem písniček. Jsou vítáni účastníci všech věkových kategorií, včetně dětí. Přijďte si užít letní pohodu v krásné podhorské přírodě. Předpokládaný konec bude v jednu odpoledne.“ 

Folklórní kosení

Hudební stránku akce zajistí muzikanti ze skupiny Ryzlink z Hodonína s primášem Honzou Zugarem. Více informací lze získat u organizátorů ZDE

Akce je součástí péče o druhově bohatá společenstva luk, která vznikla v uplynulých staletích díky pravidelné hospodářské činnosti člověka. Na Folklorním kosení se bude pracovat v přírodních rezervacích Na Chebzí a U Kapličky. Z chráněných rostlin zde roste vstavač mužský, prstnatec Fuchsův, vemeník dvoulistý či mečík střecholistý, z  hmyzu lze spatřit  například vzácné saranče vrzavé.

Novodobá tradice vznikla před pěti lety v rámci programu Cesta ke kořenům, jehož cílem je  obnova a zachování přírodního a kulturního dědictví na Jesenicku, které je jednou z oblastí bývalých Sudet.

Autor: red.,Jiří Glabazňa

Fotogalerie

ilustrační snímek            zdroj.j.g.

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.