Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví

18.01.2022 - Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví -...

Počasí

19.01.2022 - Středa

Teplota: 0 / -4 - Zataženo

20.01.2022 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -3 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Připravuje se vydání unikátních dějin Šumperka

09. října 2016 - 10:38

Zpět na seznam článků

Může v nich být každý

Připravuje se vydání unikátních dějin Šumperka

Připravuje se vydání unikátních dějin Šumperka zdroj: hithit

Šumperský okrašlovací spolek již na jaře ohlásil záměr přeložit a vydat Dějiny města Šumperka Franze Harrera, které nikdy nevyšly v češtině, přestože jsou hlavním zdrojem informací o historii našeho města. Nyní si je může každý formou tzv. crowdfundingu předplatit a stát se zároveň součástí knihy.

Dějiny města Šumperka, přesněji Geschichte der Stadt Mährisch-Schönberg vyšly v roce 1923 v Lipsku. Napsal je Franz Harrer, šumperský patriot, příslušník jedné z významných šumperských měšťanských rodin, historik, dlouholetý dobrovolný správce šumperského muzea. Tato více než čtyřsetstránková kniha je nedocenitelným zdrojem informací o Šumperku, všichni další historici většinou čerpali z tohoto zdroje, žádné jiné kompletní dějiny města sepsány nebyly. Kniha obsahuje řadu informací, které nevědí ani sami Šumperáci. Harrer byl ovšem německé národnosti, po druhé světové válce byl odsunut a Dějiny Šumperka nikdo nikdy nevydal v češtině.

Dějiny Šumperka z roku 1923 zdroj: R. Auer

Knihy se nyní ujal spolek a pracuje na překladu i vydání s kritickým komentářem historiků. „Znalost historie je klíčem k pochopení současnosti. Tato věta je obrovské klišé, ale je to prostě tak,“ říká předseda spolku Radek Auer. „Sedmdesát let po válce je zároveň dost dlouhá doba na to, abychom se oprostili od předsudků.“

Šumperský okrašlovací spolek odkazuje svým názvem Verschönungsverein, který v Šumperku fungoval již v druhé polovině 19. století. Spolu s desítkami dalších spolků ve městě se staral o kulturní, společenský, sportovní a jiný rozkvět německého města v podhůří Jeseníků, kterému se tehdy říkalo "Malá Vídeň". „Když jsme teď, na začátku jedenadvacátého století řešili, co nejlepšího můžeme pro město udělat, pořád jsme naráželi na stopy našich předchůdců. To oni v Šumperku vybudovali všechny parky, kam jsme vyráželi sbírat odpadky. Dali městu tvar i tvář. Zákonitě jsme tak došli na Harrera, protože ten o městě věděl nejvíce. Jeho rodina je v Šumperku doložena od 15. století,“ doplňuje Auer.

Dějiny Šumperka z roku 1923 zdroj: R. Auer

Za německou stranu se na projektu podílí renomované Deutsches Kulturforum östliches Europa. Na překladu pak pracuje Eva Hudcová, která právě o Šumperku jako Malé Vídni napsala knihu, která vyšla v češtině a v němčině. Historiky, kteří překlad opatří odborným komentářem, spolek teprve oslovuje. Celý proces by měl trvat rok, spolek by rád knihu Šumperákům nadělil před příštími vánocemi. Obecně se však snaží, aby kniha měla nadregionální význam. Měst a obcí s podobným příběhem je v republice celá řada.

Úroveň grafického a obrazového zpracování knihy hodně závisí na tom, kolik se spolku podaří na projekt sehnat peněz. „To, že kniha nikdy nevyšla v češtině, vnímáme jako dluh, který jako obyvatelé vůči městu máme. A rozhodli jsme se dát možnost se na něm podílet všem občanům ze Šumperka i z jiných měst.“

V minulém týdnu proto spustili kampaň na crowdfundingovém serveru. Každý tak může na vydání přispět a zároveň si knihu předplatí. Všichni přispěvatelé budou v knize uvedeni. Odměny jsou nastaveny od 400 do 30 tisíc korun.

Jako cílovou částku spolek zvolil sto tisíc korun. „Pokud se nevybere, všechny peníze se přispěvatelům vrací. Za necelý týden od spuštění se však vybralo již 30 tisíc korun,“ informoval Auer. 

Odkaz na projekt ZDE

Autor: red., R. Auer

Fotogalerie

Připravuje se vydání unikátních dějin Šumperka       zdroj: hithit

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.