Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 21. prosince 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Skauti rozváží Betlémské světlo

21.12.2024 - Skauti rozváží Betlémské světlo - Vlaky jej rozvezou...

Počasí

21.12.2024 - Sobota

Teplota: 3 / 1 - Zataženo

22.12.2024 - Neděle

Teplota: 2 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Přírodovědci z UP Olomouc našli na Borneu nejmenší druh hvězdnatky

12. srpna 2020 - 16:02

Zpět na seznam článků

Pojmenovali ji Thismia minutissima

Přírodovědci z UP Olomouc našli na Borneu nejmenší druh hvězdnatky

Thismia minutissima zdroj foto: upol

Zatím nejmenší druh hvězdnatky objevil na ostrově Borneo tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Thismia minutissima, česky hvězdnatka nejmenší, má velmi zvláštní vzhled a nepodobá se žádným druhům hvězdnatek rostoucím na Borneu i v jiných částech světa. 

Přírodovědci si drobné rostliny všimli díky zářivě bílému stonku. Popis nového druhu přinesl časopis Kew Bulletin. „První si této rostliny všimla Zuzana Sochorová, která na naší společné výpravě do jednoho horského lesa na Borneu hledala houbičky a všimla si bílých, jako houbička vypadajících plodů. Jako mykolog totiž vidí trochu jiné tvary a barvy než my botanici,“ uvedl Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí.

Thismia minutissima se nepodobá žádným dalším druhům, ani těm z Bornea popsaným. Podle Martina Dančáka se jedná o pravděpodobně nejmenší hvězdnatku, která byla zatím objevena. Tomu odpovídá i jméno, které tým olomouckých a pražských biologů vybral. Tato hvězdnatka je zajímavá také tím, že květ má na vrcholu tři prodloužené přívěsky okvětních lístků, které jsou vzpřímené vzhůru a často ještě navzájem překřížené. „Unikátní je také vnitřní stavba rostliny i stonek, který je čistě bílý, což u žádné jiné rostliny z Bornea neznáme. Většinou jsou hvězdnatky hnědé, někdy dokonce i černé. Květ má na výšku jen několik milimetrů,“ doplnil Martin Dančák.

Hvězdnatky se často vyskytují jen na jedné lokalitě nebo skupině blízkých lokalit. Ale nově objevený druh roste na území o délce kolem sedmi set kilometrů. „Vyskytuje se jak v severní části Bornea, tak i v jeho jihozápadní části. My předpokládáme, že se nachází i jinde ve vnitrozemí,“ řekl Michal Hroneš z katedry botaniky.

Rostlina totiž roste v horských oblastech v nadmořských výškách od 500 do 1200 metrů, přičemž celé vnitrozemí Bornea je hornaté. „Tamní horské lesy jsou v současné době ještě z velké části zachovalé, nepostižené těžbou. Problém je, že se do těch potenciálních lokalit nedostaneme, abychom je prozkoumali,“ dodal Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Thismia minutissima je již třináctým novým rostlinným druhem, který se přírodovědcům podařilo na Borneu najít. Na expedice do deštného pralesa na Borneu jezdí odborníci z Olomouce už několik let. Mezi posledními „ulovenými“ hvězdnatkami byly Thismia ornata (hvězdnatka zdobená) a Thismia coronata (hvězdnatka korunovaná).

Autor: red., Šárka Chovancová, G. Sýkorová Dvorníková, zdroj foto: upol

Fotogalerie

Thismia minutissima                       zdroj foto: upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Zpívání koled u klavíru Bonifáce

Fotek: 48
Přidáno: 15.12.2024

Zabíjačkové hody na Pralince

Zabíjačkové hody na Pralince

Fotek: 61
Přidáno: 13.12.2024

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Mikulášská nadílka v KD Rapotín

Fotek: 58
Přidáno: 08.12.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.