Problémy s únikem moči trápí přes padesát procent žen
27. srpna 2014 - 10:37
Ve FN Olomouc nabízejí účinnou léčbu
ilustrační snímek zdroj:FN Olomouc
Mimovolný únik moči trápí většinu žen nad padesát let věku, podle zkušeností lékařů z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc je ale močová inkontinence častá i u žen mnohem mladších. S těmito choulostivými problémy se však zdráhají svěřit svým blízkým i odborníkům, přitom dnes existuje řada možností, jak jim lékaři mohou pomoci.
K nejmodernějším metodám patří velmi šetrná operace, kterou olomoučtí specialisté provádějí již řadu let a mají skvělé výsledky. „Močová inkontinence je velmi nepříjemný problém, který postihuje až třetinu žen ve středním a až polovinu žen ve vyšším věku. Ženy, které trpí inkontinencí, o ní pochopitelně nerady mluví a snaží se únik moči a nepříjemný zápach maskovat pomocí vložek a dalších hygienických pomůcek. To ovšem není řešení potíží, které se navíc mohou zhoršovat. Vždy je třeba co nejdříve navštívit odborníka, který zjistí příčinu a navrhne nejlepší léčbu. Možností je dnes celá řada,“ říká profesor Radovan Pilka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc.
Jednou s moderních metod léčby ženské inkontinence je podepření močové trubice pomocí zavedené tahu prosté pásky. Těchto operací už olomoučtí lékaři provedli několik stovek. „Jde o malý chirurgický výkon, při kterém lékař pomocí přibližně centimetrového řezu umístí pod močovou trubici pásku, která vytvoří její trvalou oporu. Operace trvá asi patnáct minut a provádí se v celkové nebo i lokální anestezii. Tuto metodu používáme zcela rutinně a jsme jako jediné centrum na Moravě zapojeni do mezinárodní multicentrické studie, jejímž cílem je nalézt optimální způsob léčby inkontinence u žen právě pomocí této pásky,“ popisuje přednosta.
Ročně na olomouckou kliniku přijde kolem 400 pacientek, které mají potíže s udržením moči. „Naprostou většinu tvoří ženy po padesátce, nejsou ale výjimkou i třicetileté ženy. Některé případy vzniku inkontinence jsou spojovány s porodem, roli hrají dědičné faktory, ale i úrazy nebo nošení těžkých břemen, například těžkých tašek s nákupy a podobně,“ vysvětluje David Neubert, lékař Porodnicko-gynekologické kliniky a specialista na urogynekologickou problematiku.
Žena, která trpí inkontinencí, by podle jeho slov neměla návštěvu lékaře odkládat. „Stačí bez objednání navštívit naši ambulanci, kde se s každou pacientkou diskrétně dohodneme na další léčbě“, dodává lékař.
Autor: red., E. Havrlant
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.