Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 23. září 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zubní pohotovost ve FN Olomouc se na dva týdny přestěhuje

23.09.2019 - Zubní pohotovost ve FN Olomouc se na dva týdny...

Počasí

23.09.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 11 - Zataženo

24.09.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Prodejní akce zaměřené především na seniory

23. května 2012 - 13:07

Zpět na seznam článků

Předváděcí prodejní akce – příliš drahé výlety

Prodejní akce zaměřené především na seniory

ilustrační snímek foto:sumpersko.net

Ne vždy seriózní podnikatelé lákají spotřebitele na různé poznávací a kulturní výlety spojené s „prezentací nejnovějších poznatků“ z různých oblastí. Cíl mají tyto akce zpravidla stejný: získat co nejvíce podpisů na kupní nebo úvěrové smlouvy, za něž si spotřebitel často odnáší přinejlepším průměrné zboží – ovšem za nadprůměrné ceny.

Účastníci těchto akcí se nezřídka stávají obětmi nekalých obchodních praktik, kdy se nemají možnost objektivně a bez časového nátlaku rozhodnout o koupi či podpisu smlouvy. "Inspektorům České obchodní inspekce se podařilo v průběhu 1. čtvrtletí t. r. navštívit 74 takovýchto předváděcích akcí. Porušení zákonných povinností podnikatelů vůči spotřebitelům bylo prokázáno v celých dvou třetinách provedených kontrol. Za prokázaná porušení povinností bylo v průběhu 1. čtvrtletí 2012 dosud pravomocně uloženo 50 pokut v celkové výši 1 337 000 Kč, " uvedla tisková mluvčí ČOI Jana Jelínková.

Nejčastěji bylo při provedených kontrolách zjišťováno porušení povinností stanovených prodávajícímu zákonem o ochraně spotřebitele. Převážnou většinu porušení tohoto zákona tvořilo prokázané používání některé z forem nekalých obchodních praktik, a to včetně agresivních (35,9 %). V současné době jsou v rámci prodeje mimo prostory obvyklé k podnikání jedním z nejčastěji praktikovaných druhů protiprávního jednání nekalé obchodní praktiky, které spočívají v uvádění nepřesných a nepravdivých údajů o prezentovaných výrobcích, o jejich ceně a podmínkách, za kterých je lze zakoupit, popřípadě pronajmout.

Stále přetrvávají nedostatky v poskytování informací o podmínkách uplatnění práva z odpovědnosti za vady prodané věci, včetně podmínek pro uplatnění rozporu věci s kupní smlouvou i při následném reklamačním řízení (20,3 %). Nově byly v souvislosti s kontrolami prodeje zboží mimo prostory obvyklé k podnikání zadokumentovány případy diskriminačního jednání spočívajícího v nevpuštění zájemců o účast na předváděcí akci z důvodu jejich „nízkého věku“. Výsledky kontrol za první čtvrtletí roku 2012 opakovaně potvrzují, že předváděcí prodejní akce patří nadále k nejproblematičtějším formám prodeje v ČR. Česká obchodní inspekce bude i nadále věnovat problematice předváděcích akcí pozornost v zájmu ochrany oprávněných zájmů spotřebitele a postihovat protiprávní jednání prodejců.

 

 

Autor: red.,J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Medový den 2019

Medový den 2019

Fotek: 44
Přidáno: 22.09.2019

VESELENÍ v Šumperku

VESELENÍ v Šumperku

Fotek: 79
Přidáno: 21.09.2019

Netradiční odpoledne v Muzeu silnic

Netradiční odpoledne v Muzeu silnic

Fotek: 71
Přidáno: 21.09.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.