Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 21. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Blues Aperitiv: „Příležitost pro nové bluesové talenty“

21.01.2021 - Blues Aperitiv: „Příležitost pro nové bluesové...

Počasí

21.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 0 - Zataženo

22.01.2021 - Pátek

Teplota: 5 / 2 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Profesionální a dobrovolní hasiči převzali novou techniku

09. ledna 2020 - 10:37

Zpět na seznam článků

K slavnostnímu předání zásahové techniky došlo v Olomouci

Profesionální a dobrovolní hasiči převzali novou techniku

slavnostní předání hasičské techniky zdroj foto: HZS OLK

Ve středu 8. ledna převzal Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje od Olomouckého kraje do užívání dva kusy speciálních technických automobilů. Naopak Hasičský záchranný sbor předal dva kusy doposud využívaných cisternových automobilových stříkaček jednotkám sboru dobrovolných hasičů Města Konice a obce Jindřichov (okres Přerov). 

Slavnostního předání zásahové techniky a symbolického předání klíčů se zúčastnil předseda Vlády České republiky Andrej Babiš, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, a krajský ředitel HZS Olomouckého kraje Karel Kolářík.

slavnostní předání hasičské techniky zdroj foto: HZS OLK

slavnostní předání hasičské techniky zdroj foto: HZS OLK

Pořizování nové speciální techniky HZS a předávání stávající techniky HZS na obce je výsledek vynikající dlouhodobé spolupráce mezi hasiči a Olomouckým krajem. „Tento model je efektivní především v tom, že profesionální hasiči dostanou novou moderní techniku a stávající funkční techniku předají dobrovolným hasičům a tím zvýší jejich akceschopnost. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje chce zajišťovat rychlou a efektivní pomoc na celém území kraje,“ uvedl tiskový mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Nově pořizované technické automobily doplní výbavu na požární stanici v Přerově a Jeseníku. Z prostředků Olomouckého kraje byly v roce 2018 pořízeny stejné dva technické automobily, které jsou umístěny na stanicích v Prostějově a Šumperku. „Tímto krokem bude dokončeno vybavení všech centrálních stanic moderními technickými automobily,“ upřesnil mluvčí.

Technický automobil na podvozku SCANIA má široké použití u silničních a železničních nehod, záchraně osob při zřícení staveb a závalech stavebními konstrukcemi. Vozidlo je možné použít i pro manipulaci s těžkými předměty, odstraňování překážek z komunikací, vodních toků při povodních a vichřicích. Za tímto účelem je automobil vybaven hydraulickým jeřábem, který je doplněn pracovním košem pro dvě osoby. Vozidlo je rovněž vybaveno dvěma hydraulickými navijáky umožňujícími manipulaci s havarovanými vozidly a vyprošťování.

slavnostní předání hasičské techniky zdroj foto: HZS OLK

Jednotky dobrovolných hasičů se nezastupitelně každodenně podílejí na zásazích při mimořádných událostech. „I přes nové dotační tituly ze státního rozpočtu České republiky, Integrované operační programy a příspěvky Olomouckého kraje se obce, jako zřizovatelé jednotek dobrovolných hasičů dlouhodobě potýkají se zastaralostí požární techniky, především cisternových automobilových stříkaček. Díky obnově požární techniky u Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje bylo možné vyčlenit stávající používanou, ale stále funkční techniku a předat ji jednotkám sboru dobrovolných hasičů. Jednotky, které získaly tuto techniku, byly vybrány na základě charakteru zásahového obvodu, počtu zásahů a vyhodnocení stavu jejich stávající techniky,“ upřesnil Zdeněk Hošák.

Město Konice převzalo pro svoji jednotku cisternovou automobilovou stříkačku IVECO, která sloužila na požární stanici HZS v Konici, toto vozidlo nahradí stávající zastaralé vozidlo LIAZ L101 z roku 1980.

Obec Jindřichov převzala pro svoji jednotku cisternovou automobilovou stříkačku MAN, která sloužila na požární stanici HZS v Hranicích, toto vozidlo nahradí stávající zastaralé vozidlo TATRA 138 z roku 1970.

Autor: red., Z. Hošák, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

slavnostní předání hasičské techniky       zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.