Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Progresivní nemocnice v kraji využívá unikátní medicínskou metodu

13. února 2024 - 08:04

Zpět na seznam článků

Kardiochirurgové z FN Olomouc využívají k náhradě aortální chloplně bioprotézy

Progresivní nemocnice v kraji využívá unikátní medicínskou metodu

Bezstehová aortální bioprotéza zdroj foto: FNOL

Bezstehová bioprotéza. Zní vám tento medicínský termín jako z vědecko-fantastického filmu? Jenže tato sci-fi se čím dál více prosazuje v progresivních nemocnicích po celém světě jako efektivní a šetrná metoda, která pomáhá nemocným trpícím tzv. aortální stenózou, tedy zúžením aortální chlopně. Už více než rok implantují bezstehové bioprotézy také kardiochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc. Jejich využití značně zkracuje čas operace a výrazně snižuje celkovou zátěž pacienta.

Aortální stenóza neboli zúžení aortální chlopně je nejčastěji operovanou srdeční vadou. Onemocnění brání dostatečnému otevírání chlopně během stažení srdeční svaloviny a tím ztěžuje výtok krve z levé komory. Medicína může v mnoha případech zmírnit příznaky, ale selhávající chlopeň nevyřeší jinak než její výměnou.

Lékaři mohou vybírat z několika možností, jak pacientovi pomoci. A jednou z nich je právě implantace bezstehové bioprotézy. „Bezstehová aortální bioprotéza implantovaná chirurgickou cestou je již ověřenou alternativou klasické, chirurgickými stehy fixované bioprotézy. Poškozená chlopeň je při tomto výkonu vystřižena a nahrazena bezstehovou protézou. Při výkonu je pacient napojený na mimotělní oběh se srdeční zástavou obdobně jako u klasických bioprotéz, ale délka operace je výrazně kratší. Pro zdárnou implantaci bezstehové bioprotézy navíc nemusejí chirurgové přistupovat k podélné střední sternotomii, tedy k protětí hrudní kosti v celé její délce, nýbrž jim stačí miniinvazivní přístup, a to buď cestou částečná horní sternotomie, kdy je rozetnuta pouze horní třetina hrudní kosti, nebo cestou pravostranné minitorakotomie, tedy krátkým řezem mezi druhým a třetím žebrem,“ vysvětluje moderní metody přednosta Kardiochirurgické kliniky FN Olomouc docent. Martin Šimek.

Olomoučtí kardiochirurgové úspěšně implantují bezstehové bioprotézy do aortální pozice již více než rok. „Pracujeme s protézami ´Edwards Intuity Elite valve systém´, které jsme dosud implantovali dvanácti pacientům s diagnózou degenerativní aortální stenózy. Namísto chirurgických stehů je v těchto případech bioprotéza fixována v aortální pozici pomocí kovového stentu, podobně jako u aortálních náhrad určených pro transkatetrovou implantaci, neboli TAVI. Cílem je snížení operačního traumatu operovaných a zkrácení času potřebného k provedení chirurgické náhrady aortální chlopně,“ doplňuje docent Šimek.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

Bezstehová aortální bioprotéza    zdroj foto: FNOL
Bezstehová aortální bioprotéza    zdroj foto: FNOL
Bezstehová aortální bioprotéza    zdroj foto: FNOL
Bezstehová aortální bioprotéza    zdroj foto: FNOL

Další články z rubriky

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Přes sedm milionů na záchranu vesnických obchůdků

Olomoucký kraj navýší podporu o 3,5 milionu

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Nepoctiví řemeslníci podvedli seniorku v Šumperku

Žena přišla o desítky tisíc korun

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.