Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 30. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 20 / 8 - obcasny-Déšť

01.10.2023 - Neděle

Teplota: 18 / 6 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Prohlédněte si historii SKLA na Šumpersku

11. února 2014 - 21:28

Zpět na seznam článků

Příběh pátý z cyklu Člověk tvůrce

Prohlédněte si historii SKLA na Šumpersku

Foukání osvětlovacích těles, 70. léta zdroj foto:vm

V prostorách šumperského muzea se bude odvíjet osobitý příběh z cyklu Člověk tvůrce, který zavede návštěvníka tentokrát do kouzelného světa skla a umožní mu nahlédnout do tajů jeho vzniku. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 20. února v 17 hodin.

pozvánkaV předchozích letech příběhy o kameni, hlíně, dřevu a kovu, nejstarších materiálech používaných člověkem, ožily ve čtyřech výstavách tvořících příběh o lidské dovednosti a vynalézavosti, který upoutal v Šumperku pozornost téměř čtyř tisíc návštěvníků. „Po roce odmlky se tedy k cyklu vracíme tématem o sklu nejen pro jeho obdivuhodnou krásu, ale také proto, že jeho výroba byla pro náš region typická a proslavila ho daleko za hranicemi okresu,“ uvedla tisková mluvčí muzea Miluše Berková.

Historii severomoravského sklářství, sahající od 15. do 20.století, dokládá existence šestnácti lokalit, které se nalézaly nejen na velkolosinském a branenském, ale i na štíteckém a rudském panství. Produkce některých hutí je na výstavě dokumentována nálezy skloviny a od 18.století i zastoupením výrobků skláren ve sbírkovém fondu muzeí v Šumperku, Olomouci a Jeseníku.

Postup vzniku výrobků přibližuje jednoduchá sklářská dílna, v níž zaujme pánvová pec s nářadím sklářů používaným při výrobě foukaného skla. Jednoduché sklářské stroje z 19.století na transmisní pohon, sklářský brus a vrták, které jsou zapůjčeny z bývalého sklářského muzea v Rapotíně, jsou dnes již zcela unikátní.

pozvánka

„Někdejší slávu rapotínských skláren připomínají stropní stínidla s různě zušlechtěným povrchem, lisované sklo včetně exportně úspěšných Petriho misek a nebudou chybět ani obrázky malované na skle,“ dodává Miluše Berková. Kromě poučení se všichni návštěvníci mohou těšit na různé nápadité kreativní prvky vtipně umístěné v prostorách výstavní síně. 

Během výstavy bude možné objednat si komentované prohlídky a výukové programy pro žáky a studenty od 21.února do 30.května - odkaz ZDE

Autor: red.,M.Berková, zdroj foto:vm

Fotogalerie

Foukání osvětlovacích těles, 70. léta        zdroj foto:vm

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.