Čtvrtek 25. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dny lidové architektury

25.07.2024 - Dny lidové architektury - Hanácká obec Cholina oživila...

Počasí

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 14 - PoloJasno

26.07.2024 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - Zataženo

Projekt EnCLOD řeší devět partnerů z regionu střední Evropy

26. června 2024 - 15:42

Zpět na seznam článků

Týká se tepelných poměrů v Olomouci

Projekt EnCLOD řeší devět partnerů z regionu střední Evropy

EnCLOD zdroj foto: upol

Monitoring tepelných poměrů a dopravy v Olomouci pomocí otevřených dat ze sítě senzorů IoT je jedním z hlavních cílů mezinárodního projektu EnCLOD (Enhancing Governance Capacities of Local Authorities Using Open Data), do kterého se zapojí i Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Společně s firmami CityOne, CITIQ a olomouckým magistrátem vědci získaná data analyzují a navrhnou opatření, pomocí kterých bude možné v městském prostředí předcházet vzniku tepelných ostrovů a regulovat houstnoucí automobilovou dopravu.

Projekt EnCLOD má za cíl zlepšit správu pěti regionů ve střední Evropě prostřednictvím využívání otevřených dat a senzorových sítí IoT (Internet of Things). Projekt posiluje víceúrovňové řízení, zapojuje občanskou společnost a podporuje spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem, čímž podporuje inovace a ekonomickou prosperitu. „Klíčem ke správným rozhodnutím při správě města jsou data a jejich správná interpretace. V rámci tohoto projektu proto ve spolupráci s partnery z komerčního sektoru vybudujeme senzorovou síť. Ta bude sbírat data o dvou významných faktorech ovlivňujících život ve městech, kterými jsou doprava a teplota. Tato data následně vyhodnotíme a vytvoříme nad nimi nástroj, který poslouží jako důležitý podklad pro rozhodování samosprávy o tom, jakými opatřeními bude na území města  předcházet vzniku nežádoucích tepelných ostrovů. V neposlední řadě budou tato data veřejně přístupná formou open dat,“ uvedl vedoucí olomouckého projektového týmu Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky.

Zástupci přírodovědecké fakulty se společně s ostatními devíti partnery projektu poprvé setkali na konci května v italské Vicenze, kde experti společně probrali pět pilotních oblastí projektu. Mezi nimi i část, za kterou budou zodpovědní také odborníci z katedry geoinformatiky. „V prezentaci jsme představili plánované aktivity. Přírodovědecká fakulta tak díky spolupráci s dalšími partnery přispěje nejen ke zlepšení kapacity správy místních úřadů, ale zejména ke zvýšení kvality života občanů v regionech, které se do projektu zapojí,“ doplnil Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky.

Projekt EnCLOD bude řešen ve spolupráci s dalšími devíti partnery z regionu střední Evropy, mezi které patří regionální samospráva italské provincie Vicenza, samospráva slovinského města Nova Gorica a univerzity v Benátkách, Lublani a Žilině. Do projektu se zapojí i partneři z firemního sektoru zaměřující se na práci a s datovými senzory CITIQ a CityOne a dopravní podnik města Debrecín.

Autor: red., E. Havrtlant, zdroj foto: upol.

Fotogalerie

EnCLOD       zdroj foto: upol

Další články z rubriky

Jesenický festival Jesnění

Jesenický festival Jesnění

Pozvánka na čtvrtý ročník

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.