Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Provoz vozidel v zimním období – co říká zákon

31. října 2012 - 13:42

Zpět na seznam článků

Při dopravní nehodě je v období od 1. listopadu do 31. března nepoužití zimní výbavy přitěžující okolnost

Provoz vozidel v zimním období – co říká zákon

ilustrační snímek foto:archiv sumpersko.net

Od čtvrtku 1. listopadu platí několik změn, jejichž nerespektování může být zásahem do našich peněženek. Nejdůležitější je přezutí vozidel – tedy zimní pneumatiky.

„Zimní pneu není povinné, ale pokud řidič vyjede a v průběhu cesty nastanou podmínky na vozovce uvedené v citaci zákona, může řidič dostat pokutu až do výše dvou tisíc korun,“ říká tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Marie Štrbáková.

Citace zákona, který je k dnešnímu dni platný ( z. č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, § 40a)

V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

 lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí18a).

„Používání zimní výbavy budou policisté kontrolovat především v době, kdy se na komunikaci bude nacházet souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, že bude možno předpokládat změnu povětrnostních podmínek. Při dopravní nehodě je v období od 1. listopadu do 31. března nepoužití zimní výbavy přitěžující okolnost,“ dodává Marie Štrbáková. 

Od 1. listopadu letošního roku začne platit také nové značení, které je povinné uvádět na všech pneumatikách vyrobených po 1. červenci 2012. Nové značení má být nápomocno řidičům v lepší orientaci mezi různými druhy pneumatik (jak ovlivní naši spotřebu, jak dlouhou má brzdnou dráhu na mokré vozovce, či jak je pneumatika hlučná).

Novinkou od 1. listopadu je také nařízení Evropské únie, které se spouští na území členských států EU. V homologovaném autě bude povinný systém monitorování tlaku v pneumatikách. Opatření má zvýšit bezpečnost na evropských silnicích. Od 1. listopadu musí mít zařízení na sledování tlaku všechna homologovaná vozidla. Pro již homologované vozy toto opatření platí až od 1. listopadu 2014.

Autor: sol

Fotogalerie

ilustrační snímek   foto:archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.