Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 27. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Náboje byly schované za střešním trámem

27.07.2021 - Náboje byly schované za střešním trámem - Nálezce je...

Počasí

27.07.2021 - Úterý

Teplota: 26 / 17 - Oblačno

28.07.2021 - Středa

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Průzkum jako fikce, nebo realita?

30. listopadu 2011 - 09:08

Zpět na seznam článků

Starosta Šumperka chce oponovat celostátnímu srovnání sociální úrovně měst České republiky

Průzkum jako fikce, nebo realita?

úprava redakce za využití MasterCard česká centra rozvoje.

Zdeněk Brož v úterý reagoval na zveřejněné údaje, které otiskl internetový deník iDnes. Jedná se již o čtvrté porovnání sociální úrovně třiašedesáti měst v ČR, které provádí odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze, společnost MasterCard a Sdružení CZECH TOP 100. V tomto šetření Šumperk totálně propadl, ocitl se na nelichotivém třetím místě od konce. Hůře se podle průzkumu žije už jen v Sokolově (62. místo) a v Karviné (63. místo).

Posouzení se městům dostalo na základě několik srovnávacích údajů, mezi nimiž nechyběl například podíl dlouhodobé nezaměstnanosti, která v Šumperku dosahuje 41% či otázka kriminality, která vykazuje jedny z nejvyšších hodnot celé ČR – na 10 tisíc obyvatel obyvatel je zde 17,51 násilných trestných činů, což město řadí na nelichotivé 8. místo. „Jsem znepokojen z těchto prezentovaných výsledků a nesouhlasím s nimi. Všichni víme, jaké problémy naše město má, ale rozhodně si nestojíme podle mého názoru tak, abychom byli třetí nejhorší v republice,“ rozohnil se starosta při úterním zahájení ojedinělého semináře Společnou prevenci proti drogám. Více o semináři ZDE.

Šumperk si tak odnesl celkově nelichotivé skóre 83,50 indexních bodů, což je oproti v pořadí 3. městu, Hradci Králové, jen o 5,87 bodů méně. I to je důvod, proč se starosta Šumperku Zdeněk Brož chce na pověřených místech zajímat, kde autoři studie MasterCard česká centra rozvoje 2011 čerpali informace. Projekt, který podle společnosti MasterCard podpořili i hlavní představitelé státu v čele s premiérem Petrem Nečasem a oba ministři resortu práce a sociálních věcí a ministerstva pro místní rozvoj, se nelíbí ani jiným představitelům měst. Protestovat se Zdeňkem Brožem ze Šumperka zřejmě bude i primátor „nejhoršího“ města Karviné Tomáš Hanzel.Zajímavé přitom je, že o rok dříve se Šumperk umístil na 23. místě z 50 sledovaných měst. V letech 2009 a 2008 Šumperk mezi srovnávanými městy nebyl. Čím byl tedy způsoben letošní propad na samé dno žebříčku? I to bude chtít starosta Zdeněk Brož od realizátorů studie vysvětlit. Při srovnávací studii byla podle odpůrců účelově vytažena statistická data oblasti ukazatelů trh práce, cena bydlení, kvalita sociální a zdravotní péče, kriminalita a příjmy obyvatel, které takto poskládané bez dalšího posouzení nejsou relevantní.

 Z Olomouckého kraje byla do průzkumu zařazena 4 města, tj. Prostějov, Olomouc, Přerov, Šumperk. Žádné z uvedených měst se neumístilo v první polovině.  A co tedy Šumperku zlomilo vaz? „Nízké příjmy obyvatel jsou základní socioekonomickou charakteristikou města Šumperk, a to i přestože nezaměstnanost nedosahuje závratné výše (9,9 %, 37. místo),“ uvádí se mimo jiné ve zprávě.

Autor: S.Marešová

Fotogalerie

úprava redakce za využití MasterCard česká centra rozvoje.

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.